Zrzaví lidé cítí bolest méně, potvrdila nová studie

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Bolest je jednou z nejméně příjemných věcí, s nimiž se v životě setkáváme. Každý ji vnímáme jinak, subjektivně na ni i reagujeme. Vědci nyní přišli s poznatkem, podle nějž jsou zrzaví lidé ve výhodě, protože bolest cítí méně než všichni ostatní. Informuje o tom Daily Mail.

Vědci z Massachusetts General Hospital tvrdí, že lidé se zrzavými vlasy snáší více bolesti, a ve své studii uvedli, proč tomu tak je. Podle zjištění, vycházejícího z laboratorních testů, jsou kožní buňky, které rozhodují o pigmentaci člověka (melanocyty), nejdůležitější při určování prahu bolesti člověka. 

Genetická mutace u zrzků“ způsobuje chemickou nerovnováhu, která ústí ve zvýšení účinku opioidních receptorů, tedy těch, které blokují bolest. 

Zrzaví lidé tak produkují více opioidních signálů, což způsobuje zvýšený práh bolesti, než mají lidé s jinými barvami vlasů. Zjednodušeně řečeno to vypadá, jako by zrzci“ neustále měli v těle analgetika, která by tlumila bolest.

Šedivění lze zastavit

Zatímco přirozenou barvu vlasů změnit nejde, podle vědců z Kolumbijské univerzity jejich zešednutí do jisté míry ovlivňujeme sami. Odborníci potvrdili, že za změnou barvy vlasů skutečně stojí především stres.

Pokud se ho však dokážeme zbavit, měli bychom mít údajně možnost, aby se naše původní barva vlasů vrátila. Předpokladem ovšem je, že na problému začneme pracovat hned, jak nám začnou vlasy šedivět.

Podle expertů změnu barvy odstartují modifikace metabolismu, které jsou silně ovlivňovány hormony vznikajícími, když je člověk ve stresu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články