Zuzana Čaputová: Nikdo není tak důležitý a vlivný, aby stál nad zákonem

Zuzana Čaputová pronáší inaugurační projev. (ČT/TA3)

Zuzana Čaputová pronáší inaugurační projev. | FOTO: ČT/TA3

(ct24.ceskatelevize.cz) Zuzana Čaputová se dva a půl měsíce po vítězství ve volbách oficiálně ujala úřadu slovenské prezidentky. Krátce po poledni složila ústavou předepsaný slib do rukou šéfa ústavní soudu. V inauguračním projevu zdůraznila, že nepřichází vládnout, ale sloužit. Vyslovila se pro prosazení principu právního státu v běžném životě, vyzdvihla význam členství země v Evropské unii i v NATO. Slovensko podle ní po pádu komunistického režimu zvládlo mnohé, ne na vše ve své historii ale může být hrdé.

„Slibuji, že se budu snažit povznést nad osobní útoky a nezapomínat na to, že tu nejsem kvůli nim, ale kvůli službě lidem,“ řekla prezidentka před poslanci shromážděnými v sídle Slovenské filharmonie v centru Bratislavy. Přihlásila se tak znovu k nekonfrontačnímu stylu, kterým vedla předvolební kampaň.

Zdůraznila, že veškeré příkazy, kterými se hodlá ve své funkci řídit, vyplývají výhradně ze slovenské ústavy. „Důvěru, kterou jsem od vás dostala, chápu tak, že důvěřujete i mému úsudku.“

Podle nové hlavy slovenského státu se musí stát minulostí, že si instituce a lidé nedokážou poradit s korupcí a s nedotknutelností vybraných osob. „Dokázali jsme se již velmi daleko posunout v transparentnosti, ale zaostali jsme a stále zaostáváme v uplatňovaní zodpovědnosti,“ řekla. Příliš mnoho lidí na Slovensku oprávněně nabylo dojmu, že neplatí beze zbytku, že nikdo není tak důležitý a vlivný, aby stál nad zákonem, dodala.

„Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvou podob – podoby volání po změně a po slušnosti, ale i podoby hněvu na systém. Tento hněv je v mnohém oprávněný, ale pokud bychom mu jako společnost podlehli, vůbec bychom si tím nepomohli.“

Ceremoniálu se kromě poslanců, členů vlády, bývalých prezidentů zúčastnili diplomaté a další hosté. Stejně jako v minulosti ani tentokrát nebyli na inauguraci pozváni zahraniční státníci.

Při příjezdu Čaputové k budově Reduty, kde se ceremoniál konal, část přítomné veřejnosti tleskala, ozvaly se ale také výkřiky „hanba“.

Po skončení schůze poslanců je naplánována přehlídka vojenských jednotek a bohoslužba Te Deum v katedrále sv. Martina, na kterou Čaputová pozvala zástupce všech registrovaných církví na Slovensku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner