Absurdní situace, které občas v Americe provázejí hnutí Me too, se zřejmě začínají objevovat i v našem prostředí. Dvě ženy, které si stěžují na nevhodné chování šéfredaktora publicistiky České televize Marka Wollnera, mu dříve posílaly překvapivě milé esemesky, které rozhodně vyvrací dojem, že by pro ně byl kontakt s Wollnerem nějak deprimující či obtěžující. Spíš naopak.
Wollner ví podle svých slov o čtyřech ze třinácti osob, které na jeho údajný harassment a bossing poukazují. Jednou z nich je i známá novinářka a Wollnerova dřívější kamarádka Nora Fridrichová. Ta sice dala podnět prošetřování Wollnera, ale sama odmítá, že by ji kolega nějak obtěžoval. Pro Život v Česku Fridrichová dokonce uvedla: „já jsem nebyla mezi ženami, které by si na chování Marka Wollnera stěžovaly. Já jsem pouze čtyřem lidem z vedení napsala mail s dotazem na chování, které popsala Markéta Dobiášová, a to proto, že jsem si to sama chtěla vyjasnit.“
Wollner redakci deníku FORUM 24 ukázal celou esemeskovou komunikaci se dvěma ženami a požádal nás, abychom je nejmenovali. Tato komunikace by nebyla příliš výživná pro milovníky bulváru, ale ukazuje na jeden zvláštní aspekt. Obě ženy se chovaly vůči Marku Wollnerovi tak přátelsky, že to lze chápat i jako flirtování. Posílaly mu mimo jiné svá selfíčka a chválily jeho gentlemanské vlastnosti.
Nevhodné chování ve střižně?
Externí redaktorka, která nyní popisuje Wollnerovo špatné chování, mu třeba napsala, ať s ní jde na společenskou akci, protože „manžel odjel do Sýrie“. Pak si pochvaluje, jak byl úžasný, jaké to bylo povznášející být vedle něj. Jindy se s Wollnerem rozpustile fotografuje ve střižně a pak mu fotku pošle. Asi chce dát najevo, jak se jim dobře spolupracuje. Ta samá osoba nyní ale uvádí, že právě ve střižně se má Wollner dopouštět nevhodného chování, nevyžádaných dotyků a koketování.
Druhá žena si má stěžovat, že s ní Wollner flirtoval hned ve zkušební době. Jenže ona se s Wollnerem seznámila dva roky před svým nástupem do České televize a dlouho s ním ještě jako studentka udržovala přátelskou komunikaci. A v této komunikaci je aktivní ona, nikoli Wollner, který ovšem její koketní esemesky občas opětuje. Vedle selfíčka s kočičkou mu také poslala fotografii své nohy v punčochách a Wollner se dopouští té nemravnosti, že jí odepíše „hezké kolínko“. Komunikace se vesměs točí kolem Wollnerova románu, o který má tato studentka velký zájem. Žádné obtěžování ze strany Wollnera v komunikaci není. V této komunikaci je zřetelné, že poté, kdy slečna nastoupila do ČT, Wollner převedl témata čistě do pracovní roviny. Možná se tím dopustil jakéhosi nového typu trestného činu, který by se dal nazvat „sexuální lhostejnost k podřízené“. I to může být totiž někdy důvod ke stížnostem.
Také samotná Nora Fridrichová měla s Wollnerem velmi přátelský vztah, během něhož se k němu aktivně hlásila. V diplomové práci o investigativní žurnalistice v České televizi, kterou předložila v roce 2020 Lucie Ješátková, se o Wollnerovi dočteme: „Spolupráci s šéfredaktorem hodnotí dramaturgyně pořadu (Nora Fridrichová, pozn. red.) jako velmi přínosnou. Marek Wollner je podle jejích slov formující, obohacující a inspirativní osobnost, na které celá investigativní žurnalistika České televize stojí a padá. ‚On je tady pro mě oporou. To je cenná věc, protože to není samozřejmost. (…) Vás nebude vyhazovat nějaký předseda partaje, ale váš šéf. Je to klíčová postava. Nejsem si jistá, že to tu platí u všech, ale u něj si zatím jistá jsem. Nemám ani jednu špatnou zkušenost.‘“
Wollnerovo postavení v ČT je již takřka zničeno
Když dnes vyslovíme jméno Marek Wollner, má to už jiný zvuk než třeba ještě před měsícem. Dříve bylo toto jméno symbolem statečné nezávislé žurnalistiky. Právem. Dnes se u jména Wollner běžně lidé uchechtnou. To je ten, co obtěžoval holky v televizi. Důsledky veřejného propírání takové kauzy jsou pro osobu, která v ní má statut pachatele, naprosto drtivé a devastující, co se týče osobního kreditu. Přitom jde ale o to, zda je to spravedlivá devastace, za kterou si dotyčný může sám svými skutky, nebo zda jde o nespravedlnost či nepřiměřenost.
Wollner se těžko mohl chovat vždy řádně, když proti němu svědčí třináct osob. Zároveň ale nemůže být žádný zloduch, když šestnáct lidí, přesně řečeno všichni jeho pražští kolegové z redakce publicistiky, podepsali petici na jeho obranu.
Je zvláštní, jak média vědí, že kritiků bylo celkově třináct, když u advokáta Němečka se jich po podnětu Nory Fridrichové objevilo pouze devět. Jsou to zjevně lidé, kteří už pod Wollnerem nepracují, a je vůbec otázka, kolik z nich jich pod ním skutečně pracovalo. Tolik redaktorů podle Wollnera od něj za celou existenci pořadu neodešlo. Kdo další proti Wollnerovi vypovídal, by mělo být tajné, protože zpráva vyšetřovací komise zůstává pod pokličkou mlčenlivosti. Přesto média pracují s počtem 13. Další čtyři, ti zevnitř ČT, musejí být tedy v nějakém spojení s lidmi od Němečka. To vyvolává otázku, zda nejde o koordinovanou akci.
Kde je přesně pravda, to zatím nelze říci. Ale lze si skládat fakta. Přitom je správné u takového případu sledovat nejen výpovědi o nevhodnosti Wollnerova chování, nýbrž i fakta, která mluví pro něj. Atmosféra kampaně Me too je nebezpečná tím, že může likvidovat lidi a dávat jim nespravedlivou nálepku sexuálního predátora. Proto je třeba zdůraznit, že dosud nebyl publikován jediný důkaz, jediná nevhodná esemeska, která by dokazovala něco, co by zavánělo sexuálním obtěžováním, jde o tvrzení lidí, kteří vypovídají před komisí České televize a vypovídají anonymně, takže v tomto zvláštním soudu se obviněný nemůže hájit ohledně konkrétních případů. Může se vlastně hájit jen tam, kde je schopen autora anonymní výpovědi identifikovat.
Wollnerovo postavení v České televizi je přitom již takřka zničeno. Nakolik si za to může i on sám, nevíme. Víme ale jistě, že tři ženy, jež Wollner zná, a ví, že si na něj stěžují, si dříve velmi cenily jejich přátelství a spolupráce. Změnilo se to až poté, co je spojila podivná osoba, Markéta Dobiášová, která chtěla nejdříve Wollnera potopit za údajné cenzurování její reportáže, což bohatě využívala temná část české politické a mediální scény. Dobiášová je dezinformátorka, antivaxerka a v žádné redakci, v níž po odchodu z ČT pracovala, neuspěla. A je tu také snaha aktivisty a právníka Tomáše Němečka, který roznáší o Wollnerovi zdrcující výroky, ovšem v obecné rovině. Žádný konkrétní důkaz přitom nepředložil.
Takže uvidíme, jak se Česká televize ke své novinářské hvězdě postaví. Velkou statečnost nečekejme. To, jakým statečným způsobem Wollner se svojí redakcí čelili autoritářským útokům proti svobodné žurnalistice v období toho nejhoršího zemanovského a babišovského marasmu, to už tam asi mnozí zapomněli.