Babišova továrna na drůbež nabízí mzdu méně než 17 tisíc hrubého. Důchodcům by přitom expremiér dramaticky přidával

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Firma Vodňanská drůbež, která patří pod holding Agrofert expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, nabízí v inzerátu na pozici dělníka ve výrobě hrubou mzdu od 16 800 korun. Jde o práci na plný úvazek ve dvousměnném provozu. Minimální mzda v Česku je od 1. ledna letošního roku 17 300 korun hrubého. Babišovo hnutí přitom už několik dní blokuje poslaneckou sněmovnu, kde chce vládní koalice snížit červnové valorizace důchodů. Ty jsou přitom už teď v průměru vyšší než plat, který nabízí firma expremiéra svým zaměstnancům.

V inzerátu firma nabízí hrubou měsíční mzdu za plný úvazek 16 800, to je přibližně 14 900 korun čistého. Nejde přitom ani o minimální mzdu, ta se od ledna tohoto roku zvýšila na 17 300 korun. Podle informací v inzerátu jde o dvousměnný provoz v práci na lince při zpracování a balení drůbežího masa v chladném prostředí asi 8 stupňů. Mezi požadavky je také „ochota pracovat i v sobotu nebo o svátcích“. Inzerát je z 28. února letošního roku.

Průměrná mzda pro zpracovatele masa je v Česku přibližně 22 300 korun hrubého. Podle Českého statistického úřadu byla pak průměrná hrubá měsíční mzda za výrobu potravinářských produktů ve třetím čtvrtletí loňského roku dokonce 31 943 korun.

Úřad práce
Firma Andreje Babiše nabízí v inzerátu mzdu za plný úvazek od 16 800 korun. | FOTO: Úřad práce / FORUM 24

Na inzerát upozornil místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. „Babiš nabízí zaměstnancům 16 400 Kč hrubého měsíčně, ale tady ze sebe dělá dobráka, který by rozdával tisícovky na potkání. Ze státního by se to rozdávalo, že… ale ze svýho už to moc nejde. A jen mimochodem – průměrný důchod je téměř 20 000 Kč čistého,“ napsal s odkazem na inzerát z října loňského roku, kdy Vodňanská drůbež nabízela hrubou mzdu 16 380 korun.

Na podobný případ jsme upozorňovali už v lednu, kdy pekárna United Bakeries, která také spadá pod holding Agrofert, nabízela v inzerátu pro pekaře v Praze hrubou měsíční mzdu 17 900 korun. Průměrná mzda na této pozici je přitom téměř o 10 tisíc vyšší. Samotná firma se bránila, že jde o chybu zaměstnance. Mluvčí Agrofertu Lucie Bukovanská deníku FORUM 24 sdělila, že pro letošní rok je na této pozici nabízeno 21 480 korun a průměrná mzda pekařů ve firmě činí 30 105 korun. Inzerát na 17 900 je ale na webu Úřadu práce do dnešního dne aktivní.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Bojovník za důchodce

Andrej Babiš během mimořádné schůze poslanecké sněmovny ke snížení valorizace penzí opakovaně požadoval, aby vláda návrh sama stáhla a důchody navýšila podle současných pravidel. 19 miliard korun, které by navýšení důchodů stálo, označil za drobné.

Neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze, a pan Stanjura je má, 19 miliard, je to 0,85 % z výdajů státního rozpočtu v tomto roce,“ řekl šéf ANO. Průměrný důchod činil v lednu 19 438 korun, i se sníženou červnovou valorizací by přesáhl 20 tisíc. To je víc, než nabízí Babišovy firmy v inzerátech.

Babiš také vyhrožoval, že zorganizuje demonstraci důchodců, pokud se snížení valorizace schválí. „Já jsem nikdy neorganizoval žádnou demonstraci, tady pořád někdo vyhrožuje Ústavním soudem, ale prezident rozhodne. A já zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů, je mi 68 a podle vás bych už neměl, teda budu pracovat, už jsem po,“ pronesl doslovně během svého vystoupení ve sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články