Premiér Babiš zkritizoval vládní poslance, že zablokovali zveřejnění smluv o nákupech v době nouzového stavu, jak navrhovala opozice. Považuje to za absolutní nesmysl. Co mu však brání prosadit tento záměr ve vládě a navíc zveřejnit všechny smlouvy Agrofertu se státem?
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ve sněmovně navrhl usnesení, které by „měli podpořit všichni, když nikdo nemá snahu nic skrývat“. Reagoval na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který zjistil závažná pochybení resortů vnitra a zdravotnictví při nákupu ochranných pomůcek. Podezřelé obchody a selhání kontroly kvality dovážených čínských výrobků se odehrávaly ve skrytu nouzového stavu mimo rámec zákona o veřejných zakázkách.
ANO, ČSSD a KSČM proti
„Poslanecká sněmovna ukládá vládě zveřejnit veškeré smlouvy uzavřené k nákupům v období nouzového stavu,“ znělo usnesení a Stanjura zdůraznil, že bez začernění. „Už jsme taky viděli smlouvu, kterou vláda zveřejnila, a bez začernění tam bylo jenom Česká republika. A jinak už nic,“ doplnil.
Ačkoli se vláda ohání transparentností a v té době odpovědní ministři Jan Hamáček a Adam Vojtěch nepřipouštějí porušení zákona, návrh usnesení neprošel o jeden hlas. Vládu ANO a ČSSD podrželi komunisté a nezařazený poslanec Václav Klaus junior, kteří se zdrželi hlasování.
Podle nich tak mají zůstat mnohdy podivné smlouvy státu utajeny před veřejností, což vyvolalo bouřlivou odezvu opozice. O den později se překvapivě ozval premiér Andrej Babiš, který postup vládních poslanců podrobil drtivé kritice.
Nemáme co skrývat
„Naši poslanci včera odmítli zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu. Naprosto s tím nesouhlasím, je to absolutní nesmysl. Všechny smlouvy, které jsme uzavřeli a které uzavřeli naši ministři, musí být samozřejmě zveřejněné. Nemáme co skrývat,“ napsal na Twitter.
Zní to zvláštně, když si šéf hnutí založeného na vůdcovském principu veřejně stěžuje, že jemu podřízení a bezpodmínečně oddaní poslanci klubu ANO hlasovali jinak, než si údajně představoval. Neřekl už ovšem, co bude dál.
Není to poprvé, kdy Babiš sehrál podobně licoměrnou etudu. Stejně se distancoval od prodloužení státní podpory biopaliv nebo zavedení kvót na české potraviny v supermarketech. Verbálně tyto poslanecké iniciativy odmítl jako nepotřebné či přímo škodlivé, ale tím jeho vymezování – fakticky proti jeho zájmům – skončilo.
Pravomoc vlády
Stejný efekt má premiérovo zpochybňování hlasování vládních poslanců, kteří zablokovali citlivé usnesení k obchodům se státem. Je nutné si uvědomit, že usnesení přijatá Poslaneckou sněmovnou mají apelační a doporučující, nikoli závazný charakter.
Veškeré exekutivní pravomoci má v rukou vláda. Pokud je tedy šéf ANO upřímně zhrozen postupem vlastního poslaneckého klubu a nehraje jen marketingové divadélko, může sám ve vládě prosadit zveřejnění všech nezačerněných smluv se státem v nouzovém stavu. A netýká se to jen loňských nálezů NKÚ, ale i letošních obchodů, mimo jiné dovozu antigenních testů.
Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu odhalila často skandální praktiky při nákupech ochranných pomůcek v celkovém objemu 8,5 miliardy korun. Provázely je obchody přes neprůhledné firmy, dvacetinásobný rozdíl v cenách respirátorů, některé dodávky měly až 300procentní přirážku.
NKÚ zjistil neméně závažný problém s ověřováním kvality dovážených ochranných pomůcek. Kontroloři zjistili, že při dodání těchto zejména čínských výrobků pro ministerstvo vnitra nebyl ve většině případů předložen certifikát kvality. Z prověřovaného vzorku 28,3 milionu kusů ochranných pomůcek nebyla vůbec testována čtvrtina a testům zcela vyhovělo jen zhruba 29 procent respirátorů.
Proč ne smlouvy státu s Agrofertem?
Premiér může trvat na tom, aby odpovědné resorty vnitra a zdravotnictví všechny inkriminované smlouvy zveřejnily. Sotva to však udělá, protože by se mohl rozkrýt destruktivní chaos při nákupech na hraně zákona. Odpovědnost by šla za celou vládou, což si Babiš jistě plně uvědomuje.
Ostatně kdyby premiér myslel vážně svoje slova, že „nemáme co skrývat“, už dávno by donutil holding Agrofert, který přes vložení do svěřenských fondů nadále ovládá, aby zveřejnil všechny miliardové nezačerněné smlouvy se státem po jeho nástupu do vlády. Proč to neudělá, když mu jde o tu transparentnost?