Při loňském útoku na washingtonský Kapitol hráli významnou roli příznivci krajně pravicových iniciativ, kteří věří, že političtí protivníci Donalda Trumpa jsou pedofilové obchodující s dětmi. Trump je jako kandidát a později i jako prezident nejednou veřejně podpořil a tvrdil, že některé jejich konspirační teorie namířené proti demokratům a Hillary Clintonové jsou pravdivé. Útok na parlament jasně ukázal Trumpův přístup k politice: demokracie není důležitá, na prvním místě jsem JÁ a má kariéra. Kontexty Trumpova útoku proti americké demokracii je třeba stále znovu připomínat, poněvadž jsou varováním i pro další demokratické země.
Majitel a moderátor krajně pravicového a konspiračního webu InfoWars Alex Jones právě stojí podruhé před soudem za svá tvrzení, že vraždy 20 dětí a šesti učitelů v roce 2012 při masakru na základní škole Sandy Hook byly podvodem. Mrtvé podle něj hráli najatí herci a cílem inscenace mělo být dosažení zákazu nosit zbraň. První soud Jones prohrál (připustil, že se mýlil) a rodičům jedné z obětí musí vyplatit odškodné 50 milionů dolarů. Jak se ukázalo, Jones na této konspirační teorii, kterou hlásal přes InfoWars (a jeho shop) a síť rádií, vydělal velké peníze, mnohdy až 800 000 dolarů za den.
Hrdí chlapci, buďte připraveni
Byl to právě Alex Jones s miliony návštěvníků svého webu, kdo dlouhodobě podporoval Trumpa, napadal demokraty a Clintonovou, aktivně podpořil demonstraci a následný útok na Kapitol. Jones má dlouholeté vazby na nejméně půl tuctu lidí zatčených po útoku, včetně zakladatele krajně pravicové milice Oath Keepers Stewarta Rhodese, který je pravidelným hostem InfoWars, a Josepha Biggse, bývalého zaměstnance InfoWars a vůdce Proud Boys.
Násilníkům z Proud Boys Trump v předvolební televizní debatě vzkázal: „Hrdí chlapci – ustupte a buďte připraveni.“ (Hrdí chlapci ustoupili a s o to větší vervou se později vrhli na zteč Kapitolu, symbolu americké demokracie.) Odpověděl tak na otázku, zda odsuzuje rasistické a militantní skupiny včetně Proud Boys. Trump trval na tom, že násilí přichází zleva: „Někdo musí něco udělat s Antifou a levicí, protože násilí není pravicový problém.“ Proud Boys vyznávají trumpovskou ideologii: zavřete hranice, dejte každému zbraň, ukončete sociální péči a navraťte tradiční genderové role – uctívejte hospodyni.
QAnon, Pizzagate, Deep state
„Když přemýšlím o všech dětech, které Hillary Clintonová osobně zavraždila, rozsekala a znásilnila, nemám vůbec strach se proti ní postavit,“ uvedl Jones v listopadu 2016 na YouTube v později odstraněném videu. Šlo o jeden z vrcholů pomlouvačné kampaně následující po zveřejnění e-mailů šéfa prezidentské kampaně Clintonové Johna Podesty na WikiLeaks. Lidé posedlí konspiračními teoriemi vyvodili z některých nevinných vět dalekosáhlé spiklenecké závěry, že Demokratická strana obchoduje s dětmi coby sexuálními otroky. Tak vznikla Pizzagate.
Edgar Welch jel ze Severní Karolíny do Washingtonu, aby zachránil sexuálně zneužívané děti, o kterých věřil, že jsou ukryty v tajemných tunelech pod jedné z pizzerií, kam Podesta chodil na jídlo. Vtrhl do restaurace s puškou v ruce, prohledal místnosti, dožadoval se informace, kde jsou dětští sexuální otroci schovaní, a vystřelil přitom (žádná zranění). „Jeho akce v jedné z nejbohatších čtvrtí Washingtonu připomněla Američanům, že volby minulý měsíc zcela neuzavřely nejpodivnější politické období v historii národa. Welch… předal znepokojující zprávu o rozbití důvěry v neklidné době,“ napsal The Washington Post (16. 12. 2016).
I na tomto základě vzniklo obskurní hnutí QAnon, které vyznává více konspiračních teorií, jež mají společný základ: Svět je řízen elitami za pomoci satanské kabaly. Washington je ovládán tzv. Deep state, což má být všemocná utajovaná struktura státních úředníků, institucí, politiků Demokratické strany, osobností a samozřejmě i hlavních médií. Podle QAnon jsou veřejnými tvářemi Deep state Hillary Clintonová, Barack Obama, George Soros či Bill Gates, který prý chce všem vložit do mozku čip, jímž by nás ovládal, případně jej vložit do těla při očkování proti covidu. QAnon vyznává Trumpa jako poloboha, jenž USA před touto organizací ochraňuje. Svět údajně ohrožuje globální skupina pedofilů uctívajících satana, složená z demokratických politiků, podnikatelů i celebrit, jako jsou Tom Hanks nebo Oprah Winfreyová, která krom dalších prohřešků pije krev unesených dětí, aby nezestárla.
Trump jako král
Ve virginském městě Charlottesville došlo v srpnu 2017 k vyvrcholení několikaměsíčních protestů neonacistů, členů Ku-klux-klanu a supremacistů (nacionalisté hlásající nadřazenost bílé rasy) s úmyslem sjednotit pravici. Postavili se jim antifašističtí odpůrci, došlo i na rvačku. Dvacetiletý neonacista vjel automobilem do davu antifašistů, zabil dvaatřicetiletou asistentku advokátní kanceláře a devatenáct lidí zranil. Na facebooku měl vystavené své oblíbence: kresbu Donalda Trumpa jako krále, fotografii Adolfa Hitlera z dětských let a fotografii syrského prezidenta Bašára Asada s nápisem Neporažený. „Neděláme nic jiného, než co řekl prezident Trump. Bereme si naši zemi zpět,“ řekl poté novinářům bývalý šéf rasistického hnutí Ku-klux-klan a popírač holokaustu David Duke.
Trump v první reakci na smrt ženy uvedl, že odsuzuje toto „násilí, které má původ na všech stranách“, ale nevymezil se vůči neonacistům, kteří násilí rozpoutali. Ve svém projevu v srpnu 2017 z pódia v Trump Tower to doplnil tvrzením, že určitou odpovědnost za toto násilí nese „alternativní levice a nikdo to nechce říct“.
Neonacistický web The Daily Stormer, který spoluorganizoval akci v Charlottesville, Trumpa pochválil za jeho televizní vystoupení. „Nenapadl nás. Řekl jen, že národ by se měl spojit. Když byl požádán, aby nás odsoudil, prostě odešel z místnosti. Opravdu, opravdu dobré. Bůh mu žehnej,“ napsal Andrew Anglin, zakladatel webu. Až po týdnu tlaku ze strany mnohých republikánů vydal mluvčí Bílého domu prohlášení odsuzující „všechny formy násilí, bigotnosti a nenávisti, samozřejmě včetně supremacistů, Ku-klux-klanu, neonacistů a všech extremistických skupin“.
Trump extremistům: Nikdy vás nezklamu
V prosinci 2015 se Trump objevil v pořadu InfoWars již zmíněného konspiračního teoretika Alexe Jonese, chválil jeho „úžasnou pověst“ a posluchačům sdělil, že je nikdy nezklame. A svůj slib dodržel. Průběžně na twitteru pro svých 68 milionů příznivců sdílel „informace“ z webu QAnon a z konspiračních stránek, které se zabývaly Pizzagate. Server Vox k tomu napsal: „Jen 27. prosince zveřejnil asi 20 tweetů z účtů, které propagovaly QAnon, včetně jednoho účtu, jenž propagoval i absurdní konspirační teorii Pizzagate.“ The New York Times v listopadu 2019 zveřejnil zjištění, že od doby, kdy se ujal úřadu, Trump retweetoval 145 příspěvků, které „propagovaly konspirační nebo extremistický obsah“, včetně nejméně jednoho provozovaného ruskou rozvědkou.
Trump využíval tyto i další podobné iniciativy k získávání voličů, víckrát jim veřejně vzkázal, že je má rád, víckrát je podpořil na twitteru i jinde a tvářil se přitom, že říkají pravdu. Šířil dále například konspirační teorii o Deep state jako pravdivou, stejně nakládal se lží, že Barack Obama se nenarodil v Americe a je muslim.
Trump tyto násilnické i jinak nebezpečné pomatence a obchodníky s dezinformacemi legitimizoval, povýšil je na normativní úroveň a propašoval je tak do mainstreamu. Důvod k tomu měl jasný: vlastní prospěch. Svou roli tu sehrála i Trumpova ultrakonzervativní ideologie, která se pohybuje na samé hraně přijatelnosti, někdy je ještě jakžtakž přijatelná, za chvíli se však sama chlubí extremismem.
Násilný útok na demokracii
Dne 6. ledna 2021 došlo k násilnému napadení Kapitolu, které má na svědomí Trump. Prezident na předcházející demonstraci vyzval své příznivce, aby „tam šli – bude to divoké“. Opakoval i svá nepodložená a soudy vyvrácená tvrzení, že volby byly zfalšované. Jones předtím předal Trumpova poselství milionům lidí. „Toto je nejdůležitější výzva k akci na domácí půdě od Paula Revere a jeho jízdy v roce 1776,“ řekl ve svém pořadu již 19. prosince 2020. A vyzval posluchače, aby „podnikli nějaké kroky“. Poté se připojil k útoku jako zákulisní organizátor.
Trumpem poštvaný dav vtrhl do Kapitolu a požadoval, aby zákonodárci postupovali proti demokratickým zvyklostem, konkrétně aby neuznali výsledky svobodných voleb. Ty přitom již přijal i Trumpův viceprezident Mike Pence. Při tomto útoku na demokracii umírali lidé. Budovu ovládli Trumpovi příznivci, odhodlaní násilím prosadit svou. „Myslel jsem, že se budeme muset ven probojovat,“ řekl demokratický kongresman Jason Crow, který dříve absolvoval vojenskou misi v Iráku. Jeho republikánský kolega z Kongresu hlásil: „Odlomili jsme kusy nábytku, abychom si udělali hole na obranu Sněmovny reprezentantů.“
„Tohle je naše země, tohle je náš dům,“ odpověděl jeden z demonstrantů reportérovi britské televize ITV na otázku, jaký je jeho vzkaz zákonodárcům. Ano, právě o to jde. Parlament už není všech, ale „patří“ Trumpovi a jeho obdivovatelům, kterým je přednější bělošská nadřazenost před pokojným soužitím s ostatními, lež před pravdou a prosazení vlastních názorů vedoucích ke zničení demokracie. Přesně k této autodafé přivedl jeden narcistní sociopat americkou demokracii během jednoho volebního období.
Terorismus bílé nadřazenosti
K další radikalizaci extremistů napomohla Trumpova veřejná podpora i dezinformační kampaň za pomoci ruských trollů, botů a amerických užitečných idiotů, kterou zařídil Putin. Tato ruská pomoc přinejmenším významně zvýšila Trumpovy šance na zvolení. Rusové například rozeštvávali různé společenské skupiny a subkultury proti sobě a účinně tak zvyšovali nenávist ve společnosti (o tom podrobněji jindy). Během Trumpova prezidentování, v roce 2017, to uvedly americké tajné služby v odtajněné části zprávy o ruském vměšování do amerických voleb. FBI v návaznosti na to upozornila, že někteří Trumpovi příznivci jsou teroristé.
„Zpravodajský bulletin FBI z 30. 5. 2019 popisuje domácí extremisty propagující konspirační teorie jako rostoucí hrozbu. Uvádí řadu zatčení, včetně těch, která nebyla zveřejněna, souvisejících s násilnými činy,“ napsal 1. 8. 2019 server Yahoo!News. Ředitel FBI Christopher Wray před Soudním výborem Senátu připustil, že „většina případů domácího terorismu, které jsme vyšetřovali, je motivována nějakou verzí toho, co byste mohli nazvat násilím bílé nadřazenosti“.
FBI cituje muže z Kalifornie, který byl zatčen 19. 12. 2018 poté, co byly v jeho autě nalezeny materiály na výrobu bomb. Muž plánoval „vyhodit do povětří satanský chrámový pomník“ v Kapitolské rotundě ve Springfieldu, aby „informoval Američany o Pizzagate a propagoval Nový světový řád, který demontuje společnost“.
Mezi teroristy figurují i extremisté zaměření na HAARP, vládou financované zařízení na Aljašce, které příznivci konspiračních teorií spojují se vším možným, od paprsků smrti po ovládání mysli. FBI zatkla dva muže, kteří „skladovali zbraně, střelivo a další taktické vybavení v rámci přípravy útoku“ na HAARP. Muži věří, že se používá „k ovládání počasí a k bránění lidem mluvit s Bohem“.
Bývalý ředitel CIA Michael Hayden v srpnu 2022 řekl: „Dnešní Republikánská strana je nejnebezpečnější politickou silou, jakou jsem kdy viděl.“ Současná podpora Trumpa Republikánskou stranou je vskutku děsivá, zdá se, že vlastní moc je pro ni mnohem podstatnější než předchozí pluralistická tradice.
Trumpismus stále žije a to neznačí pro svobodný svět nic dobrého. I proto nejdůležitější otázkou dneška zůstává, zdali se americké demokracii podaří překonat trumpismus čili Trumpovu ultrakonzervativní revoluci.
František Kostlán je publicista, hudebník, skladatel, textař a básník. Dlouhodobě se věnuje problematice menšin a extremismu. Po listopadu 1989 byl mimo jiné šéfredaktorem Českého deníku a časopisu Parlament, komentátorem Telegrafu, Lidových novin či Českého rozhlasu Regina. V roce 2013 obdržel cenu Gypsy Spirit za dlouhodobou novinářskou práci v oblasti lidských práv.