Vládní koalice se štípe pod vahou sporu o ministra kultury, ale problém střetu zájmů premiéra Andreje Babiše ji nepálí. ČSSD ve sněmovně nepodpořila návrh opozice na zastavení dotací Agrofertu, proplácených ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem navzdory pravidlům EU a vlastního úřadu.
[ctete postid=“258478″ title=“Koho hájí Havlíček? Nevadí mu daňové změny Schillerové, poškozující podnikatele“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Havlíček-Babiš-vláda-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nechává bez povšimnutí změny daňového řádu “ permalink=“https://forum24.cz/koho-haji-havlicek-nevadi-mu-danove-zmeny-schillerove-poskozujici-podnikatele/“]258478[/ctete]
V současné turbulentní době, kdy se pod vlivem protiústavního chování prezidenta Zemana otřásá vládní koalice v základech, dochází k paradoxním jevům. Boj o demisi nevýznamného a poněkud excentrického ministra Antonína Staňka, který se vzepřel svému vedení a otevřeně slouží mocenským zájmům Hradu, má pro ČSSD vyšší váhu než skandální problémy s mezinárodním rozměrem kolem střetu zájmů Andreje Babiše.
Kruhová obrana kolem premiéra
O tom svědčí kruhová obrana kolem premiéra, kterou zaujala celá vláda po zveřejnění auditu Evropské komise. Tuto skutečnost, která staví sociální demokracii do role spolupodílníka, potvrzuje i aktuální situace v Poslanecké sněmovně, kde ODS navrhla zařazení bodu „Zastavení vyplácení nenárokových dotací pro Agrofert ze všech operačních programů“.
Důvodem byly alarmující zprávy, že Ministerstvo průmyslu a obchodu nadále posílá dotace projektům Agrofertu, ačkoli je po dobu šetření střetu zájmů českého premiéra stopla Evropská komise. Od prosince proplatilo jeden projekt a o dalším rozhoduje. Hrozí tedy, že pokud se závažná podezření z auditu oficiálně potvrdí, budou tyto peníze uhrazeny z kapes tuzemských daňových poplatníků.
Havlíček se chová jinak než Ministerstvo zemědělství, které na základě průběžných závěrů auditu v červnu pozastavilo platby investičních dotací Babišově holdingu i potravinářským firmám z rodinného okruhu ministra Miroslava Tomana ze Státního zemědělského intervenčního fondu.
ČSSD a KSČM drží koalici
Opoziční poslanci se podivují, proč není přístup ministerstev jednotný, zvláště když se jedná o peníze dotující byznys předsedy vlády, který byl auditory označen jako konečný uživatel výhod plynoucích z Agrofertu. Hlasování mělo prokázat, kdo stojí na straně osobních zájmů premiéra a kdo na straně daňových poplatníků.
Zařazení tohoto mimořádného bodu na program jednání sněmovny nakonec podpořilo 80 poslanců z řad ODS, Pirátů, TOP 09, STAN, KDU-ČSL i SPD. Cílem mělo být přijetí usnesení, zavazující všechny tuzemské instituce k zastavení plateb rizikových dotací všem společnostem Agrofertu.
Poslanci vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM se ovšem většinou při hlasování zdrželi, s jedinou čestnou výjimkou místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého, a Havlíčka tak podrželi.
Dá se částečně pochopit, že hluboce rozdělená sociální demokracie, která neví kudy kam, nechtěla uprostřed vládní krize ještě více vyhrocovat situaci. Tím ale nesnáze nevyřeší, jen je nadále valí před sebou. Poslanecký klub ČSSD se chová jinak než její senátoři a stále větší počet regionálních představitelů, kritizujících zničující pobyt ve vládě, kde sociální demokracie v roli fíkového listu kryje osobní problémy premiéra Babiše.
Havlíček v představenstvu?
Tento neradostný stav umocňuje arogantní chování ministra Karla Havlíčka, který kope za zájmy Babišova holdingu tak mocně, jako by už dlouhodobě seděl v jeho představenstvu. Jeho ministerstvo prý nemůže posuzování žádostí o proplacení dotací pro Agrofert zastavit, riskovalo by tím soudní spory.
„Jsme v situaci, že pokud dotyčný, ať je to kdokoliv, splní všechny předpoklady podle českého právního řádu, nemůžeme reagovat jinak, než že se ty dotace proplácí. Musíme respektovat nějaká pravidla daná českými zákony,“ prohlásil ministr na zjištění serveru iRozhlas, že jeho rezort stále posílá dotace Agrofertu.
Manuál hovoří jinak
Jenže to je poněkud svévolný výklad daných pravidel. Portál Neovlivní připomíná, že Havlíček opomněl dokument jeho vlastního úřadu, který naopak ministerstvu ukládá, aby v situaci, v níž se Agrofert ocitl, dotace přestal vyplácet. Tato povinnost vyplývá přímo z manuálu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, ze kterého jsou tyto projekty financovány.
V manuálu je výslovně uvedeno, že poskytovatel je oprávněn pozastavit proplácení dotace, pokud je „při kontrole zjištěno, že u příjemce vzniklo podezření z porušení povinností anebo jiných právních předpisů České republiky a EU ze strany příjemce, které může mít finanční dopad“.
Ministr Havlíček tak stále napodobuje premiéra Babiše, který se tváří, že celý audit je jen účelový útok na Českou republiku a státní rozpočet, a nelze ho brát příliš vážně. V dalším řízení se údajně prokáže, že se neschopní a podjatí auditoři mýlili a žádné dotace se vracet nebudou. To by ovšem odporovalo všem dosavadním zkušenostem s podobnými audity, které zásadní zvraty ve svých zjištěních vylučují.
Problém s dotacemi se vrátí
Agilní Havlíček, který se do Babišovy sestavy vyšvihl rovnou na post místopředsedy vlády pro hospodářství, přitom platí za nejvyužívanějšího a nejloajálnějšího vládního komunikátora problémů spojených s premiérem. Dokáže dlouho hovořit „odborným“ jazykem, aniž odpoví na položené otázky, a bravurně odvádí pozornost jiným směrem, což se náramně hodilo i v polemice kolem auditu a střetu zájmů.
[ctete postid=“255008″ title=“Ministr Havlíček v roli mluvčího ANO aneb Kdo politikaří kolem auditu?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Havlíček-kokot-385×230.jpeg“ excerpt=“Mediální divize ANO objevila nového hlavního komunikátora. Toto místo zaujal ministr “ permalink=“https://forum24.cz/ministr-havlicek-v-roli-mluvciho-ano-aneb-kdo-politikari-kolem-auditu/“]255008[/ctete]
Havlíček už zjistil „řadu poměrně závažných pochybení ze strany Evropské komise“ a zároveň ujišťuje, že odpověď českých úřadů bude zcela objektivní a nestranná. „Je to hrozně jednoduché. Zákon o státní službě v podstatě vylučuje jakékoliv zasahování ať už ministra, a tím pádem i celé vlády do tohoto procesu,“ říká.
Pomíjí ale, že do tohoto procesu už svými výroky podobně jako premiér Babiš zasahuje, a veškeré odpovědné orgány dohlížející na správnost čerpání evropských dotací jsou pod kontrolou hnutí ANO, které si už stihlo prosadit změkčení služebního zákona. Dnes je možné vyměnit vedoucí pracovníky mnohem snáze, a ti si toho jsou dobře vědomi, zvláště když je jejich zadání předem nastavené.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček opakovaně prokazuje, že může s klidným svědomím aspirovat na titul největšího „hujera“ české vlády. V tvrdé konkurenci zatím vede o několik koňských délek. Sociální demokracie ho tentokrát podržela, ale pokud neopustí vládu, problém s dotacemi pro premiérův holding se jí v nejbližších měsících vrátí jako bumerang.