NÁZOR / Jedna z nejhorších a nejhlasitějších ruských propagandistek, Margarita Simonjanová, se cítí dotčena, že si někdo dovolil kritizovat její prohlášení o výbuchu jaderné pumy nad Sibiří. Prý nic takového neřekla a bude se údajným pomluvám bránit.
„Podala jsem žalobu na asistenta nějakého poslance, který podal žalobu proti mně. Kvůli pomluvě. Protože na mě nejen podal stížnost, ale také napsal, že jsem navrhla jaderný úder na území Ruské federace. Samozřejmě jsem nic takového nenavrhla a ani navrhnout nemohla. Takové monstrózní obvinění diskredituje mou pověst a způsobuje mi nejrůznější škody a utrpení,“ napsala na svém telegramovém účtu Simonjanová.
Ponechme stranou, že se zrovna Simonjanová ohání tím, že něco diskredituje její pověst, a podívejme se, co se skutečně stalo. Ukazuje se totiž, že už i v Rusku jsou některé propagandistické výkřiky považovány za příliš silné, a také že Simonjanová buď nemá dobrou paměť, nebo jí prostě po těch letech ve službách Kremlu už zcela běžně lež připadá jako pravda.
Simonjanová, která je šéfredaktorkou Ruské televize, prohlásila 2. října ve svém pořadu, že „někde nad Sibiří“ by mohl být proveden termonukleární výbuch, který by se stal jasným poselstvím Západu a „jaderným ultimátem“, které pomůže v boji proti nenáviděným západním zemím, jež se snaží „Rusko uškrtit“. Řekla, že je sice jen „hloupá žena“, ale že je přesvědčena, že by se v důsledku tohoto výbuchu „nic tak hrozného nestalo“. „Nic špatného. Ne jaderná zima, které se všichni bojí. Žádná monstrózní radiace, která zabije všechny kolem, a ti, kteří nebudou zabiti, zemřou do deseti let na onkologii. Nic z toho se nestane. Stane se, že veškerá rádiová elektronika bude deaktivována. Vše digitální, všechny satelity,“ prohlásila Putinova propagandistka.
Její výzva však byla příliš i na samotný Kreml. Putinův tiskový mluvčí Dmitirj Peskov v komentáři na její vystoupení řekl, že „Ruská federace neopustila režim vzdání se jaderných testů“.
„Nemyslím si, že takové diskuse jsou nyní z oficiálního hlediska možné. Nezapomínejme, že Margarita nepracuje v žádných oficiálních vládních orgánech, takže její slova ne vždy odrážejí oficiální postoj,“ konstatoval Peskov.
Nikolaj Korolev, asistent poslance Moskevské městské dumy Jevgenije Stupina, zareagoval jasně a zaslal podnět vyšetřovacímu výboru a ministerstvu vnitra, v němž požadoval, aby „analyzovaly“ výroky Simonjanové, neboť podle jeho názoru jsou její slova porušením ruského práva.
„Myslel jsem, že jsem již viděl všechny možné projevy propagandy, ale ukázalo se, že neexistuje žádný limit pro morální úpadek. … Dnes Margarita Simonjanová ve svém programu Ch.T.D. navrhla zahájit jaderný úder na území Ruské federace, konkrétně na Sibiři. Řekla také, že na jaderném výbuchu nad Sibiří není nic špatného,“ napsal Korolev.
Výroky o jaderném výbuchu nad Sibiří se vcelku pochopitelně nesetkaly s pochopením místních obyvatel. Starosta Novosibirsku Anatolij Lokot řekl, že je to naprostý nesmysl, jehož následky by mohly trvat po tisíciletí.
„Možná se vyjádřím já, jako vystudovaný fyzik. Na pozemních termonukleárních explozích není nic dobrého. Důsledky mohou zasáhnout ani ne stovky let, ale tisíciletí. Vznikají totiž nestabilní prvky, jejichž poločas rozpadu je stovky let a některé i tisíc let. K problému pozemních termonukleárních testů a jakýchkoliv výbuchů spojených s uvolněním termojaderné energie je třeba přistupovat velmi zodpovědně,“ uvedl Lokot ve svém komentáři.
Komunistická poslankyně z Altajského území Maria Prusakova řekla, že Sibiřané berou slova šéfredaktorky Ruské televize o jaderném výbuchu nad Sibiří jako hlubokou urážku.
„Musíte se minimálně omluvit obyvatelům celé Sibiře a zejména těm, kteří i dnes, v posledních několika desetiletích, trpí následky testů na zkušebním místě Semipalatinsk. A důrazně doporučuji, abyste ty záležitosti, ve kterých jste, jak sama říkáte ,blbá žena´ a nerozumíte jim, probírala v kuchyni a nevyjadřovala se k nim ve veřejném prostoru,“ vzkázala Simonjanové poslankyně.