Jak na okupaci reagovali kandidáti na prezidenta? Rázně, jen Babiš mlčí a ukazuje svoji slabinu

Generál Petr Pavel (ČTK/Vondrouš Roman)

Generál Petr Pavel | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

Ruská invaze na Ukrajinu je jednoznačnou příležitostí pro kandidáty na příštího prezidenta ČR, aby ukázali, kde názorově stojí, jak pohotoví zvládnou být a také jak dokáží být rázní. V tuto chvíli je to pro ně cvičení, ale za rok už by mohli skutečně řešit vážnou krizi. Jak v testu prošli dva zatím hlavní kandidáti Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel? Babiš drtivě prohrál a odkryl svou slabinu.

Ruské jednotky začaly na Ukrajinu pronikat v pondělí večer. Petr Pavel reagoval hned na Putinův projev: „Vladimir Putin se svým svérázným výkladem dějin a paranoidním přístupem k Západu neváhá vehnat Rusko a Ukrajinu do bratrovražedné války, jejíž důsledky by obě země uvrhly desetiletí do minulosti a celou Evropu a možná i svět do chaosu. Smutný způsob, jak se zapsat do dějin!“ napsal generál na twitteru.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Později doplnil ještě komentář k samotnému zahájení invaze a překročení hranic ruskými tanky. „Vyslání ruských sil k mírové misi na Donbas (za časů SSSR se tomu říkalo internacionální pomoc) je agresí proti suverénní Ukrajině. Nastal čas k avizované jednotné a tvrdé odpovědi Západu. Čekání na velkou válku se nám všem může vymstít,“ reagoval generál. Situaci potom komentoval ještě několikrát. Jeho komentáře na twitteru měly ohlas.

Andrej Babiš po pondělním projevu Putina a zahájení invaze nezveřejnil nic. V úterý ráno jen sdílel večerní stanovisko premiéra Petra Fialy (ODS) s dovětkem: „Pane premiére, podporuji Vaše stanovisko.“ A to je vše. Dál se k invazi Ruska na Ukrajinu nevyjádřil na sociálních sítích a nevystoupil na tiskové konferenci své stínové vlády, aby o tématu mluvil.

Důvodů, proč Babiš k tématu nevystoupil a nereagoval ihned po zahájení invaze, je zřejmě několik. Podle jeho kritiků nepovažuje tento násilný akt za důležitý. Hlavním důvodem ale má být fakt, že cílí v kampani na voliče Miloše Zemana, kteří mnohdy sympatizují s Ruskem, nebo ho přímo podporují. Nemá tak zájem se výrazně vyhranit proti režimu Vladimira Putina, což může být pro Babiše velká slabina.

A další kandidáti? Marek Hilšer reagoval na twitteru rázně: „Okupace východní Ukrajiny není žádná mírová mise, stejně jako okupace Československa v 68 nebyla žádná bratrská pomoc. Jedná se útok na suverenitu cizí země s cílem zabrat území. Nyní musíme rozhodně odpovědět. Násilí diktátorů se nesmí ustupovat.“

Pavel Fischer komentuje vývoj pravidelně. Jedno z jeho sdělení je: „Putinovské Rusko podkopává mezinárodní řád založený na respektu suverenity států. Rozhodlo se hrubě porušit základní pravidla mírového soužití mezi státy.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]