Předsedkyně krajského výboru KSČM a bývalá poslankyně Marta Semelová tento týden popřála žákům, studentům, rodičům i učitelům klid na práci. Komunistické Haló noviny, které Semelovou titulují jako školskou expertku, s ní u příležitosti začátku nového školního roku přinesly rozhovor. Někdejší učitelka v něm dává najevo své konzervativní názory na školství a nepřipouští alternativy ve vzdělávání.
Marta Semelová sice už od roku 2017 není poslankyní, od roku 2018 ani pražskou zastupitelkou a loni v srpnu pražští radní také rozhodli o jejím konci ve čtyřech školských radách zřizovaných hlavním městem Prahou, kde zasedala a zastupovala zřizovatele. Pořád je však školskou expertkou Komunistické strany Čech a Moravy, kde působí jako vedoucí odborné sekce školství ústředního výboru KSČM. Semelová, která rovněž bývala učitelkou na prvním stupni základní školy, se tak pravidelně vyjadřuje k problematice školství.
U příležitosti zahájení školního roku s ní proto Haló noviny zveřejnily rozhovor, ve kterém Semelová šíří své názory na vzdělávání a situaci ve školství. Někdejší poslankyně se v něm především obouvá do distančního vzdělávání a vyzdvihuje povinnou docházku do školy.
„Dnes se objevují návrhy určitých rádoby odborníků, kteří se snaží zneužít distančního vzdělávání k útokům na povinnou školní docházku. Např. Ondřej Šteffl (SCIO) proklamuje, že se spousta dětí během krize naučila víc, než kdyby chodily do školy. Prý nepotřebují učitele k tomu, aby se naučily vyjmenovaná slova nebo rovnice. Na to mají videa, hry, testy a další programy na internetu a nemusí kvůli tomu sedět ve škole. Tyto dezinformace a útoky na povinnou školní docházku je nutno jednoznačně odmítnout,“ zlobí se Marta Semelová.
A pokračuje: „Po tzv. domácím (individuálním) vzdělávání, kdy dítě nechodí do základní školy, ale rodiče ho učí sami doma, což jako KSČM zásadně odmítáme, se objevil nový skvostný nápad, a to návrh na ‚kombinovanou výuku‘. Ministr školství Plaga (údajně po jednáních právě s O. Štefflem) chce od ledna 2021 spustit pokusné ověřování tohoto způsobu vzdělávání. Konkrétní podobu upřesnil O. Šteffl, který má současně zájem přihlásit do pokusného ověřování kombinované výuky svoji novou virtuální ‚Expediční ScioŠkolu‘. Žáci se budou vzdělávat on-line a do školy budou chodit jen jeden týden v měsíci, kdy pojedou na společnou expedici,“ uvedla Semelová, podle níž jde o úlety, které je nutno razantně odmítnout.
Jediná správná cesta
Šéfka pražských komunistů se vymezuje proti novým přístupům ke vzdělávání a prosazuje konzervativní názor, že jedna jediná cesta je správná, a to pravidelná docházka do školní budovy, a žádné jiné alternativy nepřipouští a neuznává. Přičemž potřeby žáků mohou být rozmanité a není nutné všechny pěkně postaru napasovat do jedné škatulky, která ne každému vyhovuje.
V podobném duchu se Marta Semelová vyjádřila už ve svém článku pro Haló noviny k závěru školního roku z letošního června: „Jednoznačně je však potřeba odmítnout objevující se návrhy, aby distanční výuka na základních školách (dálkové vzdělávání) byla zakotvena do školského zákona. Je to jen další útok na povinnou školní docházku. Jako by nestačila možnost domácího (individuálního) vzdělávání na prvním, posléze i na druhém stupni ZŠ, kterou přes odpor KSČM prosadila pravice. Povinnou školní docházku je nutné zachovat.“
Bývalá poslankyně povinnou školní docházku zkrátka nedá a bude ji hájit zuby nehty, protože si nedokáže představit, že by každodenní návštěva školy mohla být u části dětí nahrazena jinou formou výuky a výsledek by přesto mohl být z hlediska vzdělání i spokojenosti samotných dětí výrazně lepší než při klasickém pravidelném denním docházení do vzdělávacího zařízení.
Školská expertka komunistů
Je zarážející, že Marta Semelová navenek stále působí jako hlavní osoba v KSČM, která se vyjadřuje k problematice školství a vzdělávání. Přitom stínovou ministryní komunistů pro resort školství a tělovýchovy je Gabriela Hubáčková. Ta však v této oblasti není tak výrazná a výřečná jako Semelová, která ji zastiňuje.
Komunistka Semelová ve sněmovních volbách v roce 2017 kandidovala jako jednička pražské kandidátní listiny KSČM, v Praze ale komunistická strana získala jen jeden mandát a ten obdržel Jiří Dolejš, který Semelovou přeskočil. Měl totiž větší počet preferenčních hlasů než ona − více než dvakrát tolik.
Poté co se Semelová před třemi lety do poslanecké sněmovny nedostala, na místo učitelky do školství se již nevrátila. Krajský výbor KSČM Praha se však rozhodl, že bývalá poslankyně bude za svou práci předsedkyně krajského výboru pobírat plat.
Vzhledem k tomu, že Marta Semelová neuspěla ani ve sněmovních volbách v roce 2017, ani ve volbách do senátu o rok později, kdy kandidovala na Praze 12, a navíc pod jejím vedením komunisté vypadli i ze zastupitelstva hlavního města Prahy (měli jen 3,26 procenta hlasů), možná už nastal čas na to, aby skončila i jako předsedkyně KV KSČM Praha a školská expertka Komunistické strany Čech a Moravy.