Když Mikuláš Minář oznamoval, že založí nové politické hnutí, zaklínal se tím, že nechce konkurovat a brát hlasy demokratickým opozičním stranám. Hovořil o tom, jak chce získat nevoliče a oslovit ty, kteří volili hnutí ANO. V poslední době se však zdá, že jeho cílem je něco jiného a jeho kritika stále více míří i na demokratickou opozici a v první řadě na Občanskou demokratickou stranu. Není to žádná náhoda. ODS je tradiční politická strana a Mikuláš Minář stejně jako Andrej Babiš nemá tradiční partaje v oblibě. Dokonce by se dalo říct, že je PROTI nim.
Hnutí Lidé PRO, které dává dohromady bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, se snaží prosadit úplně stejným způsobem jako mnozí před ním. Tváří se, že všichni a všechno je špatně a on a jeho hnutí se zjevují jako jediná naděje v rozkradené a málem spálené zemi plné neschopných a zkorumpovaných politiků.
Protikorupční aktivista a bývalý ředitel české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka jako druhá nejvýraznější tvář vznikajícího hnutí tak například na facebooku uvedl: „Viděl jsem 18 let politikům pod prsty a viděl jsem strašné věci, strašné. Politiku řídí spíš zákulisní lobbisti, firmy a oligarchové, strany jsou v jejich vleku, v jejich programech nikde nenajdete, že dají třeba miliardy skládkařům, developerům, zbrojařům, a pak to stejně dělají. Tohle se musí změnit. Proto do toho jdeme a jsem PRO.“
Minář zase zdůrazňuje, jak se naše země zasekla, jak jsou rozvrácené veřejné finance, jak lidé politikům nevěří, nedělají se důležité reformy, spousta občanů má pocit, že se na ně kašle, že je politici vůbec nechápou a že je země rozdělená na dva rozhádané tábory, mezi kterými jsou vykopané hluboké příkopy. Z velké části má samozřejmě pravdu, ale neexistuje žádný spasitel, který by to mohl jednoduše a naráz změnit – a nejsou to ani Mikuláš Minář a David Ondráčka.
Pokud tedy tvrdí, že by v tomto ohledu mohli provést zásadní změnu, nutně lidem přinesou jen další zklamání, protože každý posun vpřed je možný jen po částech a ve výsledku je velmi zdlouhavý, a i když to někdy může chvíli vypadat, že nastal podstatný a velký skok k lepšímu, většinou se ukáže, že to byl jen klam a že situace je o dost složitější a vůbec ne tak jednoznačná.
Zpochybnit a očernit
Další problém spočívá v tom, že Minářovo hnutí Lidé PRO a jeho představitelé napadají všechno a kritizují úplně všechny, protože oni jediní přece přinášejí tu skvělou a úžasnou změnu, takže prostředí, do kterého přicházejí, musejí vylíčit v co nejčernějších barvách a zároveň musí zpochybnit a očernit všechny ostatní, kteří by tu změnu mohli představovat též.
Přesto zarazí, jak moc Mikuláš Minář a David Ondráčka napadají a tepou opozici, ke které se dříve – když Minář byl v Milionu chvilek a Ondráčka v TI – stavěli jako ke svým spojencům. V první řadě to teď od nich schytává ODS.
V podcastu Insider na serveru Info.cz Minář prohlásil: „Mě mrzí, že se celá veřejná debata redukovala na to, jestli vzniknou koalice, nebo nevzniknou. Na Letné zaznělo ‚pojďme vyřešit ten marasmus‘. To znamená nové lidi do politiky. Musíte oslovit nové voličské skupiny, mimo jiné voliče ANO. Jsem rád, že koalice vznikají, ale nemyslím si, že to zakládá dlouhodobé stabilní řešení pro demokracii v této zemi,“ zdůraznil a dodal: „Pro nás je nepochopitelný, že s tím, co tady je, si někdo myslí, že vznikne stabilní vláda. Pravicová strana ODS předvádí zadlužení státu, které si netroufnou ani socialisti.“
Mikuláš Minář tak všude hovoří o tom, jak chce přivést k volbám nové lidi, které neoslovuje stávající opozice, a dát jim naději, že politika může vypadat jinak. Tvrdí, že chce získat zklamané lidi, které štve vláda, ale alternativu nevidí ani v opozici. Někdejší šéf spolku Milion chvilek říká, že bez nich „vznikne v lepším případě nestabilní křehká většina opozičních stran“ a „v horším případě bude současný marasmus pokračovat další čtyři roky“.
Oslabení opozičních stran
V praxi se však chová jinak a útočí na opoziční strany, kterým chce zřejmě přebírat voliče, případně zabránit tomu, aby oslovily nové. Ve skutečnosti se zdá, že Lidé PRO chtějí brát voliče vem kde vem. A z velké části právě od opozičních stran, protože tam to zkrátka bude jednodušší a může se to dít skoro samo a bez většího přesvědčování. Část voličů, kteří s podporou opozičních stran třeba váhají, ale nakonec by jim svůj hlas dali, tak pod náporem Minářova PR bude možná volit jeho hnutí a opoziční strany tím pádem ostrouhají.
Přesně tímto směrem šel na svém facebookovém profilu Ondráčka, když napsal: „Překvapuje mě, že hodně lidí tu politickou hru nevidí, nebo nechtějí vidět? AB zase vyhraje, Zeman ho pověří, menšinová vláda, 2 pokusy, budou zdržovat, část opozice vyměkne (aby se přijal rozpočet, řešilo se předsednictví EU), ODS se pragmaticky přidá, premiérem se stane Havlíček, AB se na chvíli stáhne a pak bude kandidovat na prezidenta. A bez nového momentu v politice, jedeme temným lesem za Ficem a Orbánem. Nepřeju si tento scénář, je černočerný, chci udělat vše, aby nenastal. Proto stavíme nové politické hnutí Lidé PRO, lidepro.cz, abychom oslovili lidi, co nevolí, neví koho, mladé lidi, ty co na politiku nyní rezignují, protože je štve.“
Na jiném místě Ondráčka píše: „Ale představa, že se možná slepí dohromady 2 opoziční bloky kolem ODS a Pirátů, přijde najednou zázrak (když se 7 let nestal), lidé je začnou masivně volit (i ti, co jim doteď nadávali do koblih), vznikne stabilní, moderní, rozumná vláda a vše bude zalité sluncem? To je velmi naivní chápání politiky a její reál mocenské části.“
Při pohledu na růst preferencí Pirátů a Starostů a nezávislých je jasné, že Ondráčka nemá pravdu. Otázka je, jak vzniku stabilní, moderní a rozumné vlády může pomoci vznik Minářova hnutí. Jednak se zmenšuje šance, že některé uskupení či koalice hnutí ANO porazí, což samo o sobě dost zkomplikuje situaci, i kdyby dvě formující se koalice a například také Lidé PRO měly dohromady více než 101 mandátů v poslanecké sněmovně. Kromě toho představa nové vlády složené nejenom ze dvou uvedených bloků, ale ještě navíc z Minářova hnutí se vůbec nezdá být o tolik stabilnější než vláda zmíněných dvou bloků.
Nejhorší možný scénář je, že po příštích sněmovních volbách bude mít v dolní komoře parlamentu většinu hnutí ANO a SPD Tomia Okamury (případně ještě společně s KSČM nebo ČSSD, kdyby náhodou tyto strany či jedna z nich nakonec do sněmovny pronikly). A Minářovo hnutí tomu jen napomůže, protože pouze rozmělní podporu opozičního tábora, což povede k tomu, že jako celek bude mít méně mandátů. Nemluvě o tom, že spousta sil, času a energie se vyplýtvá na tom, že se strany, které do něj patří, budou přetlačovat mezi sebou.