
Milos Forman s Oscarem za Amadea a Saulem Zaentzem, producentem filmu. FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Zatímco se celý filmový svět loučí s populárním českoamerickým režisérem Milošem Formanem, tak existuje jeden člověk, který se právě teď rozhodl zpochybnit jeho význam. Erik Best, americký novinář, který vystudoval v Rusku, nemá totiž pocit, že by byl Forman tak známý, jak si Češi myslí.
Když nemůže Best kritizovat Bohuslava Sobotku, který se mu vzdálil z politické scény, nebo psát komentáře hodné tak Parlamentních listů, musel si najít cíl, který se nemůže bránit, což je skutečně hrdinný počin.
„Taky si myslím, že Miloš Forman není možná tak známý, jak si Češi představují. Možná Lendl je známější, nebo Nabokov a Solženicyn,“ řekl v Českém rozhlase počeštělý Američan o němž si mnoho lidí myslí, že rozumí všemu zpoza moře, jen protože má silný přízvuk.
Jak je ovšem vidět při srovnání osobností, které jsou pro Besta ty top, daleko víc ho to táhne do Ruska, kde strávil mládí a naučil se tam zřejmě víc než jen to, co bylo ve školních osnovách.
Jestli Best tvrdí, že Forman byl de facto „no name“ světového filmu, je s podivem, že na jeho smrt reagovali takové hollywoodské hvězdy jako Michael Douglas, Danny DeVito, Woody Harrelson nebo Jim Carrey. Tito umělci nejsou asi pro v Čechách žijícího cizince dostatečně silným měřítkem významu ve filmovém světě.
I Miloš Zeman, který se neobtěžoval kondolovat rodině zesnulého režiséra dřív než čtyři dny po jeho skonu, ví, že se jednalo o výjimečného muže. „Pana Miloše Formana si hluboce vážím nejen já a celý český národ, ale i celý svět,“ stojí v kondolenci prezidenta republiky.
Erik Best ukazuje, jak to vypadá, když hodnotíte někoho, jehož kvalit nikdy nemůžete dosáhnout a jediné, na co se vzmůžete, je znevažovat ho po jeho smrti.