Iniciativa s názvem Mír a spravedlnost zveřejnila nedávno na svém webu výzvu, která varuje před údajně hrozícím nebezpečím „válečného střetu Západu s Ruskem na území Ukrajiny“ a odmítá další podporu Ukrajinců v jejich zápase s agresivním Ruskem. Výzva se ihned po zveřejnění setkala s velkou vlnou kritiky.
Iniciativa se dovolává ukončení podpory Ukrajiny ve válečném konfliktu, přerušení dodávek zbraní, odvolání sankcí a jednání o míru s Putinovým Ruskem. Autory výzvy jsou biochemik Václav Hořejší, bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan a někdejší politik a nyní novinář Matěj Stropnický. Mezi signatáři je také například politolog Petr Drulák, sociolog Jan Keller, filosof Marek Hrubec, publicista Ivan Hoffman a publicista Milan Rokytka.
Na výzvu reagovala Učená společnost České republiky, která sdružuje přední vědce a intelektuály. „Rada Učené společnosti České republiky zásadně nesouhlasí s prohlášením a výzvou Jana Kavana, Václava Hořejšího a Matěje Stropnického pod názvem Mír a spravedlnost,“ stojí v jejím prohlášení.
Negativní reakce se objevily i ze strany některých politiků. Předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) iniciativu i její členy odsoudil. „Tohle je strašně nechutný pamflet. Hanba všem, co to podepsali,“ řekl. Podobně se vyjádřila i ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová. „Ruští okupanti na Ukrajině znásilňují ženy, vraždí děti a jinak porušují lidská práva. Nelze hovořit o míru, dokud Rusko neopustí všechna napadená území,“ uvedla.
Andrej Poleščuk upozornil na to, že historické události v minulém století nám ukázaly, že ústupky militantní totalitě vedou k větší válce později. „Jde o sérii manipulací ve prospěch Ruska. Byly v ní využity ruské propagandistické narativy s cílem snížit odpovědnost Ruska za rozpoutání války a genocidy,“ shrnul sdělení výzvy. „Matěj a jeho parta se nás snaží přesvědčit, že Rusko mělo částečný casus belli pro zahájení války. Nemělo. Vést spory o důvodech války nemusíme, protože zde jedna strana konfliktu hledala několik zástupných důvodů pro ovládnutí svého souseda,“ dodal.
Na sociálních sítích začala kolovat také petice za emigraci Matěje Stropnického do Ruska. Podepsalo ji už přes 1700 lidí.
Sám Stropnický po vlně kritiky v rozhovoru se serverem Extra.cz odmítl, že by výzva byla proruská, nebo že by dokonce vznikla ve spolupráci s Rusy. „Tam žádné kremelské narativy nejsou,“ myslí si Stropnický. Stojí si za tím, že válečný konflikt od začátku přesahuje Ukrajinu. „Je to bojiště, kde se bohužel pro Ukrajinu odehrává střet mezi Ruskem a Západem, zejména Spojenými státy, což je jedna ze stran konfliktu,“ řekl.
Odsoudil také chování některých českých politiků. Nelíbí se mu například, že se na budově ministerstva vnitra objevila vlajka, na které byl Vladimir Putin v pohřebním pytli, nebo že ministryně obrany Černochová nosí tričko s nápisem F*ck Putin. Bere to jako „projev rozdmýchávání nenávisti a chuti k válce“.