
Ilustrační foto FOTO: FORUM 24+
FOTO: FORUM 24+

Německo i Česko patří k sociálním státům s velmi propracovaným systémem podpory v nezaměstnanosti. Je německá podpora výhra? Přinášíme srovnání obou systémů.
V Česku nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že jste během posledních dvou let pracovali tak, že se vám do důchodového pojištění započetlo alespoň 12 měsíců, a to ze zaměstnání nebo při výkonu jiné výdělečné činnosti či takzvaně náhradní dobou. Náhradní doby jsou třeba období, kdy člověk pobírá invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, osobně pečuje o dítě do čtyř let věku nebo o osobu závislou.
Podporu v nezaměstnanosti vyplácí Úřad práce ČR během podpůrčí doby. Do 50 let věku je to 5 měsíců, nad 50 do 55 let věku 8 měsíců, nad 55 let věku 11 měsíců. Rozhodující je věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti.
Dosud je výše podpory v nezaměstnanosti 65 % čistého výdělku v posledním zaměstnání první dva měsíce podpůrčí doby, 50 % další dva měsíce a poté 45 % měsíčního čistého výdělku.
Jestliže uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, je procentní sazba podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Od ledna 2026 by ale měla začít platit novela, která přináší vyšší finanční podporu. Podpora v prvním období nezaměstnanosti (2 měsíce) vzroste až na 80 % předchozího výdělku a maximální výše podpory se sjednotí na 80 % průměrné mzdy.
Navíc osoby nad 52 let budou brát 3 měsíce 80 % výdělku (do 52 let věku pouze 2 měsíce), další 3 měsíce 50 % výdělku (do 52 let věku pouze 2 měsíce) a zbývající dobu 40 % výdělku. Lidé do 52 let budou pobírat podporu celkem 5 měsíců, ve věku 52-57 let 8 měsíců a nad 57 let 11 měsíců.
V Německu, stejně jako v Česku, nemusíte na úřad práce chodit, abyste se přihlásili o podporu. Vše funguje online. Nárok na podporu máte, pokud jste během posledních 30 měsíců minimálně 12 měsíců platili pojištění. To znamená, že jste pracovali nebo se starali o dítě do tří let věku, případně jste vykonávali vojenskou službu nebo dobrovolnickou práci.
Pokud je německému žadateli méně než padesát let, může podporu dostávat dvanáct měsíců, pokud si platil pojištění čtyřiadvacet a více měsíců. Pokud si platil pojištění jen dvanáct měsíců, bude dostávat podporu šest měsíců.
Od padesátého roku postupně narůstá délka podpory až na maximálních čtyřiadvacet měsíců. Té nejdleší lze dosáhnout od osmapadesátil let.
Výpočet podpory je poměrně složitý. Základem je hrubý příjem za dvanáct měsíců. Vypočítá se příjem za den a po odečtení daní a sociálního pojištění pak vznikne čistý denní příjem, takzvaný Leistungsentgelt. Šedesát procent tohoto čistého příjmu dostává žadatel jako podporu na den. Částka se zvyšuje na 67 procent, pokud žadatel nebo jeho partner/ka má dítě.
Systémy obou zemí jsou velice podobné. Respektují věk a odpracovanou dobu. Příští rok bude ale český systém štědřejší než německý, hlavně v prvním období.
V Německu ovšem můžete brát podporu za určitých podmínek mnohem déle, až dva roky. Také hranice 30 měsíců (stačí platit pojištění dvanáct měsíců z třiceti) je trochu benevolentnější než česká.