Ukrajinský reprezentant v boxu Oleksandr Onyščenko padl při obraně své vlasti u Bachmutu a ve středu měl pohřeb. Stal se tak dalším z více než 260 sportovců, kteří zahynuli kvůli ruské agresi. Ukrajinci při této smutné příležitosti znovu podotkli, že zatímco jejich sportovci bojují a umírají při útocích invazních sil, Mezinárodní olympijský výbor hodlá těm ruským a běloruským umožnit příští rok start na olympijských hrách v Paříži.
Jak píše server Kyiv Post, s odvoláním na Ukrajinskou boxerskou federaci, třicetiletý šampion v boxu se připojil ke stovkám dalších ukrajinských sportovců, kteří po začátku plnohodnotné ruské invaze obětovali své životy při obraně napadené vlasti. Onyščenko byl členem národního boxerského družstva, mistr sportu, juniorský a dorostenecký mistr Ukrajiny a držitel mnoha prestižních pohárů. Pocházel z města Sumy na severovýchodě země a padl v boji nedaleko Bachmutu. Také jeho medailon se tak patrně brzy objeví na stránkách Sports Angels (Sportovní andělé), která obsahuje nekrology zavražděných ukrajinských sportovců.
Objeví se tam po boku Jevhena Obedynského, kapitána národního ukrajinského mužstva ve vodním pólu, Jevhena Hardy, mezinárodního šampiona v kickboxu, sportovního lučištníka Dmytra Sydoruka a zástupu dalších sportovců. Někteří dobrovolně narukovali ve chvíli, kdy Rusové zaútočili na jejich zemi. Jiní zahynuli během ruského bombardování, apod. Kyiv Post připomíná, že mnozí ukrajinští sportovci nadále slouží v ukrajinských ozbrojených silách. Mezi nimi je zhruba polovina národního týmu v ragby a také tenisté (a milionáři) Serhij Stachovsky a Alexandr Dolgopolov.
Stachovsky slouží u minometu a Dolgopolov je operátor dronu. „Vidět mrtvoly už nám nevadí. Síla zvyku, řekněme. Lidé si bohužel zvyknou na všechno. Tak jsme zvyklí na bombardování. Zvykáme si na strach. A zvykáme si na smrt,“ citují noviny Stachovského slova. Zdůrazňují rovněž, že Ukrajina silně podporuje zákaz účasti ruských a běloruských sportovců na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024. Podle ukrajinského ministra sportu Vadyma Gutcajta je to proto, že podporují válku.
Mezinárodní olympijský výbor ovšem uvedl, že restrikce by se měly vztahovat na Rusko a Bělorusko jako na země, a ne na samotné sportovce, pokud budou ochotni soutěžit individuálně a pod neutrální vlajkou. Výjimku by tvořili jen ti, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině, nebo působí v rámci ruských a běloruských ozbrojených sil. Olympijští funkcionáři rovněž apelovali, aby byla respektována autonomie sportu a aby vlády nerozhodovaly o účasti sportovců na globálních utkáních pouze na základě jejich státní příslušnosti s tím, že olympijské hry a mezinárodní soutěže nemají sloužit jako nástroje politických sankcí.
Víceméně obdobné informace pak zazněly v nejaktuálnějším vyjádření, které MOV zveřejnil ve středu. Reflektuje v něm postoj zemí G7, které se vyjádřily tak, že respektují autonomii sportu a odmítají účast ruských a běloruských reprezentací. Kritériem jejich startu na olympiádě tak zůstává neutralita sportovců. Ukrajina se opakovaně oznámila, že soutěže, kterých se budou ruští sportovci účastnit, hodlá bojkotovat.
Jednotlivé sportovní svazy řeší účast ruských sportovců na mezinárodních soutěžích rozdílně. Mezinárodní lyžařská a snowboardová federace (FIS) potvrdila vyloučení ruských a běloruských reprezentantů ze soutěží. Mezinárodní gymnastická federace se na podmínkách zatím neshodla. Jiné olympijské sporty se však již rozhodly Rusy a Bělorusy na soutěže pustit. Byly mezi nimi cyklistika, stolní tenis, kanoistika, judo, šerm i moderní pětiboj. V některých případech ovšem podmínky účasti odmítlo zase Rusko.
Tak tomu bylo například u šermu. Šermíři totiž musejí splňovat podmínky přísné neutrality, dodržovat antidopingový kodex a prokázat, že aktivně nepodporují válku. Vyloučeni jsou i členové klubů spojených s ruským státem, jako jsou CSKA nebo Dynamo. Šéf ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov označil podmínky pro účast Rusů za frašku. „Naši šermíři budou soutěžit jen tehdy, pokud budou panovat stejné podmínky pro sportovce všech zemí. Bez vymyšlených nebo nezákonných podmínek a dalších umělých překážek,“ prohlásil.