Ruská létající zbraň nazvaná Skyfall s jadernými hlavicemi je údajně schopna v hlídkovém režimu kroužit kolem Země celé měsíce. Dne 19. srpna 2021 CNN informovala, že Rusko se možná chystá otestovat svou nejnovější řízenou střelu s jaderným pohonem Burevestnik, kterou Američané přezdívají „Skyfall“.
Burevestnik je křižující střela poháněná integrovaným jaderným motorem, která byla představena v roce 2018. Oč jde a jaké naděje do ní vkládá ruské vedení, píše web Russia Beyond.
„Je vybavena atomovým reaktorem, který jí umožňuje zůstat na obloze měsíce a dokonce roky, dokud nenastane čas na výměnu jaderných komponentů. Její nepředvídatelné letové trasy činí z této rakety mimořádně účinnou zbraň, protože žádná zahraniční armáda nebude schopna předvídat, kdy přejde z hlídkování do útoku,“ říká Ivan Konovalov, vojenský expert a ředitel vývoje Nadace pro podporu technologií 21. století.
Střela je schopna letět kolem severního Atlantiku, kolem Arktidy nebo přes Rusko a zpět tak dlouho, jak je potřeba. Po získání souřadnic cíle od vojenského velení tam raketa doletí hypersonickou rychlostí 2500 kilometrů za hodinu.
Podle Konovalova se palebná síla Skyfall dá přirovnat k jaderným bombám, které byly svrženy na Hirošimu a Nagasaki. „Nemyslím si, že střela bude neustále hlídkovat nad ruským územím, ale bude vynášena na oblohu v případě pohotovosti a používána jako prostředek jaderného odstrašení,“ dodává Konovalov.
Podle něj bude mít „Skyfall“ jadernou hlavici a bude používán spolu s dalšími zbraněmi jaderné triády (jaderné ponorky, mezikontinentální balistické rakety a strategické bombardéry).
V současné době neexistuje přímá obdoba této zbraně, ale v dohledné době Američané něco podobného vytvoří, domnívá se Dmitrij Safonov, šéfredaktor časopisu Independent Military Review.
Americká vláda přijala nový program modernizace jaderných zbraní v hodnotě 1,2 bilionu dolarů, aby dohnala Rusko ve vývoji jaderných zbraní.
Podle něj Rusko začalo s modernizací svého jaderného arzenálu před deseti lety, a proto již sklízí plody této práce.
„Investovali jsme 150 miliard dolarů (desetkrát méně než nový americký program) do vývoje jaderných prostředků odstrašení nové éry. Američané před deseti lety nebrali naše plány a vědce vážně a nyní nás musí v těchto technologiích dohánět. Než oni přijdou s něčím podobným, my už dokončíme testování zbraní a zařadíme je do armády,“ říká Safonov.
V současné době má Rusko řadu modernizovaných jaderných zbraňových systémů: bezpilotní podvodní jaderný dron Poseidon, který může „spát“ na dně oceánu, nové mezikontinentální balistické rakety „Sarmat“ a „Avantgard“ spolu s křižující raketou na jaderný pohon „Burevestnik“ („Skyfall“).
„Ruské vojenské velení očekává, že Američané v příštích letech představí své obdoby našich technologií. Nepodceňujeme jejich vědce, technologie a vojenský potenciál. Velmi brzy nás doženou a předvedou, čeho je jejich vojensko-průmyslový komplex schopen,“ soudí Safonov.
Pokud jde o nejnovější americké technologie, jmenoval orbitální projekt X-37, raketoplán, který bude schopný provádět operace v blízkém vesmíru. Tento malý a plně automatický raketoplán bez posádky již několikrát odstartoval na oběžnou dráhu na dlouhodobé mise, o kterých není nic bližšího známo.
Do souvislosti s Burevestnikem byla dávána jaderná havárie, ke které došlo před dvěma lety v Rusku. „Ruská agentura pro jadernou energii Rosatom 9. srpna 2019 potvrdila únik radioaktivity na Státní ústřední námořní zkušební střelnici v Něnokse u Severodvinsku na severu Ruska a uvedla, že souvisí s nehodou při zkoušce izotopového zdroje energie pro raketový motor na kapalné palivo. Při nehodě zahynulo pět zbrojních vědců. Odborník na nešíření jaderných zbraní Jeffrey Lewis a spolupracovník Federace amerických vědců Ankit Panda vyjádřili podezření, že incident byl důsledkem testu řízené střely Burevestnik. Jiní odborníci na kontrolu zbrojení však tato tvrzení zpochybnili: Ian Williams z Centra pro strategická a mezinárodní studia a James Acton z Carnegie Endowment for International Peace vyjádřili skepsi ohledně finančních a technických možností Moskvy tuto zbraň nasadit, zatímco Michael Kofman z Wilsonova centra dospěl k závěru, že výbuch pravděpodobně nesouvisel s Burevestnikem, ale s testováním jiné vojenské platformy.
Podle CNBC k výbuchu došlo při pokusu vyzvednout z mořského dna raketu, která se ztratila při předchozím neúspěšném testu. Thomas DiNanno, člen delegace Spojených států v prvním výboru Valného shromáždění OSN, 10. října uvedl, že „incident Skyfall z 8. srpna (…) byl důsledkem jaderné reakce, k níž došlo při vyzvedávání ruské řízené střely s jaderným pohonem, která zůstala na dně Bílého moře od svého neúspěšného testu na začátku loňského roku“.
Dne 26. srpna prohlásil Alexej Karpov, ruský vyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni, že nehoda souvisí s vývojem zbraní, které Rusko muselo začít vytvářet jako „jedno z opatření tit-for-tat (oko za oko, odvetný úder) v důsledku odstoupení Spojených států od smlouvy o protiraketové obraně“.
Dne 21. listopadu při slavnostním předávání posmrtných vyznamenání rodinám mrtvých Vladimir Putin prohlásil, že vědci, kteří zahynuli při výbuchu 8. srpna, testovali „bezkonkurenční“ zbraň: „Mluvíme o nejpokročilejších a bezkonkurenčních technických nápadech a řešeních ohledně konstrukce zbraní, které mají zajistit suverenitu a bezpečnost Ruska na další desetiletí. Poznamenal také, že ‚zbraň má být zdokonalena bez ohledu na cokoli‘.“ (en. wikipedia.org)