Rozsudek: Babiš se demonstrantce za pomluvu o placených protestech musí omluvit

(Tom Rimpel)

FOTO: Tom Rimpel

Premiér Andrej Babiš se musí omluvit za své výroky o tom, že lidé byli na loňských protivládních demonstracích zaplacení. Vyplývá to z dnes vyneseného nepravomocného rozsudku Okresního soudu Praha-západ, který v této věci projednával žalobu na ochranu osobnosti. Na premiéra ji podala demonstrantka Jana Filipová, která se Babišovou pomluvou cítí poškozená, ač ji premiér pronesl neadresně. Zastupoval ji právník Aleš Rozehnal. Soudkyně uvedla, že subjektivní názor žalovaného musí vycházet z reality. Babiš na dotaz ČTK napsal, že se proti rozsudku odvolá.

Názor, že jsou demonstranti zaplacení, se podle soudkyně šířil ve velké míře médii s celostátní působností a byl způsobilý způsobit újmu, zaznělo na pátečním soudním stání.

V rozhodnutí stojí, že Andrej Babiš bude muset zaslat Filipové dopis v předepsaném znění a uhradit náklady na soudní řízení. V sále se po vynesení rozsudku ozval potlesk.

“Jsem dojatá. Jsem ráda, že paní soudkyně dala najevo, źe veřejní činitelé nemohou lhát. Je třeba začít civilizovat náš veřejný prostor. Omluva patří desetitisícům lidí, kteří na demonstrace chodí,” uvedla pro deník FORUM 24 Filipová.

Jana Filipová po vynesení rozsudku

Po Babišovi žena požadovala jen omluvu. V žalobě uvedla, že premiér výroky zasáhl do jejích práv a pokud Babiš označil všechny demonstranty za zaplacené, myslel tím i ji. “Skutečně to dělám všechno nezištně, nebereme za to žádné peníze,” vypověděla ve středu před soudem. Popsala, jak jí po Babišově vyjádření začaly chodit zprávy například s dotazy, kolik za demonstrace “bere”, nejprve od známých, později i od cizích lidí. Filipová podotkla, že některé ze zpráv byly i vulgární.

Podle Babišova právního zástupce ale výroky nebyly způsobilé zasáhnout do jejích práv a obecně nejsou dehonestující.

Jana Filipová se soudně brání proti Babišovým lžím (Tom Rimpel, se souhlasem)

Filipová se rozhodla věc projednat před soudem poté, kdy se jí na facebooku ozvalo mnoho lidí, kteří se Babišovou pomluvou cítili rovněž poškození. “Myslím, že pan premiér z titulu své funkce nemůže do veřejného prostoru vypouštět informace typu jedna paní povídala,” řekla Filipová. “Těžko se ta lež, která tu vinou pana premiéra zakořenila, vyvrací,” dodala.

V loňském roce se proti Babišovi a jeho vládě podporované komunisty uskutečnilo několik demonstrací. Filipová u středečního jednání zmínila protest z 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Lidé nejdříve protestovali na Malostranském náměstí a později i u vchodu do Sněmovny.

Po demonstraci poslanec ANO Pavel Růžička zveřejnil, že slyšel demonstranty, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. To účastníci demonstrace odmítli. Babiš v reportáži TV Nova následně uvedl, že protestující jsou “stále stejní lidi” a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže “nějaká motivace tam bude”. Podle Babišova právního zástupce vyjadřoval premiér svůj názor, Růžičkovo tvrzení bylo podle něj předmětem veřejné debaty. Růžička později svá slova mírnil.

Babiš poté mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Odkazoval se právě na informace od Růžičky. Podle právníka Filipové Aleše Rozehnala Babiš nepodnikl žádné kroky k tomu, aby si informace ověřil. Na TV Barrandov premiér na konci loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení. Soud přehrál mimo jiné záznam pořadu, ve kterém Babiš výrok pronesl. “Já vám říkám, že to jsou političtí odpůrci na objednávku,” řekl také v rozhovoru Babiš. O tom, že jsou lidé, co proti němu protestují, zaplacení, mluvil premiér i v dalších případech.

Filipovou ve středu přišla k soudu podpořit řada lidí, někteří z nich měli na oblečení připnutou trikoloru nebo odznak spolku Milion chvilek pro demokracii. Ne všichni se ale vešli do jednací síně, část z nich proto musela čekat na chodbě.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]