Po opětovném zvýšení spotřební daně o 1,50 koruny za litr nafty ceny pohonných hmot v minulém týdnu raketově vzrostly. Spotřební daň se na hranici platnou do loňského května zvýšila jen u nafty, stoupají ale i ceny benzinu. Cena za litr nafty vyskočila i o tři koruny, v průměru o korunu zdražil benzin. Ministerstvo financí si proto chce posvítit na marže prodejců pohonných hmot, nemá ale stanovenou konkrétní výši marže, při níž zasáhne.
Podle odhadů měl zdražit litr nafty o 1,80 koruny. Zvýšením spotřební daně se totiž zvýší část ceny připadající na daň z přidané hodnoty. Snížení sazby daně vloni navrhla vláda kvůli vysokým cenám. Ty raketově vzrostly krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Vláda tak chtěla ulevit hlavně dopravcům. Snížená sazba měla původně platit do konce letošního roku. Na svoji původní úroveň se tak vrátila o několik měsíců dřív.
Pohonné hmoty v Česku po zvýšení sazby výrazně zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla minulý týden o korunu a 13 haléřů na 38,65 koruny za litr. Nafta zdražila o dvě koruny a 18 haléřů na průměrných 34,92 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.
Jsme připraveni zasáhnout, zní z ministerstva
Ceny tak rostly o vyšší sumy než o zvýšenou spotřební daň. Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS) si nyní chce posvítit na marže obchodníků s pohonnými hmotami. „Ministerstvo financí kontroluje ceny a marže pohonných hmot u čerpacích stanic zhruba od poloviny března loňského roku v souvislosti s růstem cen paliv na trzích po ruském útoku na Ukrajinu. Kontroly od té doby probíhají kontinuálně,“ řekl deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva financí Petr Habáň.
Ceny i marže na čerpacích stanicích v České republice byly prý v uplynulých měsících stabilní. „Kompletní data za srpen, kdy se sazba spotřební daně z motorové nafty vrátila na původní výši 9,95 Kč za litr, budeme mít vyhodnocena přibližně v polovině září,“ dodal.
V případě neúměrných marží je ale ministerstvo financí připraveno zasáhnout v souladu se zmocněním daným zákonem o cenách. Konkrétní výši marže, při které by k takovému kroku přistoupilo, ale stanovenou nemá. „Ministerstvo sleduje trend vývoje marže v České republice i v zahraničí. V České republice máme v průměru jednu z nejnižších marží v porovnání s našimi sousedy, a to díky velmi konkurenčnímu prostředí a funkčnímu trhu,“ popsal mluvčí ministerstva.
„Marže se v posledních měsících pohybovaly na úrovních odpovídajících stavu před vypuknutím války na Ukrajině. I proto byla cena nafty i po zdanění nejnižší ve srovnání s našimi sousedy,“ uzavřel pro deník FORUM 24.
Porostou ceny pohonných hmot ještě výš?
Podle expertů ceny pohonných hmot tento týden ještě porostou. Za vyššími cenami ale není jen zvýšení spotřební daně. Do cen se promítá i růst cen ropy a velkoobchodních marží. Další možný růst cen lze očekávat v souvislosti s celoevropským zdražováním pohonných hmot, na které budou reagovat i české čerpací stanice.
Vláda v důvodové zprávě k opětovnému navýšení sazby spotřební daně tvrdí, že i kdyby ji prodejci promítli plně do ceny, bude cena nafty v tuzemsku stále nižší nebo porovnatelná ve srovnání s okolními státy. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) například v senátu zdůrazňoval, že nejde o zvýšení daně, ale o její návrat na původní hodnotu. Argumentoval také tím, že naftu tankují v tuzemsku i zahraniční řidiči, kterým tato úleva nebyla určena. Odmítl, že by zvýšení daně a následný růst ceny poškozovaly dopravce.
Zvýšení sazby má státu přinést za každý měsíc asi 800 milionů korun navíc, z toho 727 milionů korun by podle ministerstva financí mělo jít do státního rozpočtu a 73 milionů korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.
Ceny pohonných hmot loni začaly skokově narůstat po zahájení útoku ruské armády na Ukrajinu na konci února 2022. Letos pohonné hmoty nejprve od začátku února zlevňovaly, zhruba od konce května pozvolna stoupaly. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl již začátkem května, že když vláda přišla loni se snížením spotřební daně, pohybovaly se ceny nafty kolem 44 korun, zatímco letos se blížily 30 korunám za litr.