Lidé na mnoha místech si v pátek připomínali události ze 17. listopadu 1939 a 1989. Vedení Karviné si však v den svátku demokracie uřízlo pořádnou ostudu. K pamětní desce obětem politické perzekuce totiž primátor města Jan Wolf (SOCDEM) se svými dvěma náměstky položil věnec se špatnou trikolorou. Zatímco ta česká má barvy v pořadí bílá, červená a modrá, představitelé Karviné dorazili s věncem, kde je bílá uprostřed.
„Připomínáme si 17. listopad jako důležitý milník českých dějin a pád totalitního režimu. Pietním aktem u budovy B karvinského magistrátu si připomněli tento významný den primátor města Karviné Jan Wolf a náměstci primátora Lukáš Raszyk a Vladimír Kolek položením věnce a sváteční kytice u památníku Obětem politické perzekuce v letech 1948–1989,“ objevilo se v pátek na oficiální facebookové stránce města Karviné.
Vedení města si však uřízlo pořádnou ostudu. Přiložené fotografie totiž dokazují, že na věnci, který primátor spolu s náměstky položil k pamětní desce, je chybná trikolora. „Na stuze samozřejmě nejsou barvy České republiky. Ty jsou totiž v pořadí bílá, červená, modrá. Pro laiky připomenu pomůcku, že barvy jdou v pořadí dle abecedy,“ popsal deníku FORUM 24 politolog Petr Sokol, který je zároveň členem České vexilologické společnosti. Tedy organizace, jež se zabývá historií a symbolikou vlajek.
„Pan primátor použil něco, co se podobá francouzským státním barvám, ačkoli odstín modré neodpovídá ani jim,“ dodal k trapasu v Karviné politolog Sokol.
Bílá, červená, modrá
Státní barvy jsou v České republice jedním ze sedmi státních symbolů. Aby se nepletly s dalšími zeměmi s podobnou barevnou kombinací, je určeno také jejich pořadí. Barvy i další současné symboly popisuje zákon o státních symbolech České republiky.
Nezmiňuje konkrétní odstíny barev, zpravidla se však vychází z vyobrazení vlajky v příloze zákona. Státní barvy se nacházejí například na stuhách, řemíncích medailí či sportovních oceněních.
Pořadím barev se Česko odlišuje od dalších zemí. Například Slovensko v zákoně o státních symbolech barvy nevymezuje, vychází se ale z vlajky, kde po sobě jdou bílá, modrá a červená. Stejné pořadí je pak například na slovinské nebo ruské vlajce.
Ulice nese jméno milovnice Putina
Karvinští zastupitelé nedávno pobouřili část veřejnosti tím, že odmítli přejmenovat ulici, která nese jméno po první ženě ve vesmíru a podporovatelce ruského diktátora Vladimíra Putina Valentině Těreškovové. Letos v září tak nevyhověli požadavku ministerstva vnitra na přejmenování více než kilometr dlouhé ulice.
Resort upozornil, že pojmenování ulice je v rozporu se zákonem o obcích. Podle něj není možné, aby ulice byla pojmenována po dosud žijícím člověku. Ministerstvo ale nemůže po městu přejmenování ulice vymáhat nebo ho za odmítavé stanovisko nějak sankčně postihnout. Město argumentuje vysokými náklady a tím, že má důležitější problémy.
O změnu názvu ulice město už v minulosti žádali někteří občané či iniciativy. Například v roce 2021 to byl zástupce Občanské iniciativy Spravedlivé ulice, který požadoval, aby byla třída přejmenována po některé z žen české historie, například Miladě Horákové, Karolíně Světlé nebo Emmě Destinové, jejichž ulice v Karviné dosud nejsou.
Těreškovová je poslankyní ruské Státní dumy a patří k nejoddanějším stoupenkyním diktátora a masového vraha Putina. Jako členka Státní dumy podpořila invazi na Ukrajinu, kterou Rusko na konci loňského února napadlo.