Další tvář z Babišových billboardů má jméno. Student Tomáš je člen hnutí ANO

Tomáš Chlachula v kampani hnutí ANO (Profimedia)

Tomáš Chlachula v kampani hnutí ANO | FOTO: Profimedia

Českou republiku nedávno zaplavily billboardy s portréty lidí, kteří si stěžují na současné poměry a chválí minulou vládu Andreje Babiše (ANO). Údajně má jít o spontánní akci vzniklou na popud obyčejných lidí nespokojených s kabinetem Petra Fialy (ODS). Ukázalo se však, že některé tváře patří podporovatelům, členům či přímo politikům hnutí ANO. K nim patří také student Tomáš Chlachula, který v kampani vystupuje jako student a kritizuje výši jízdného ve vlacích. 

„Zdražili mi už i vlaky,“ stěžuje si na jednom z černobílých billboardů mladý muž podepsaný jako student Tomáš. „Od roku 2021 je členem finančního výboru města Třebíče, ve stejném roce se stal členem hnutí ANO 2011, které dlouhodobě podporuje. Narodil se 13. srpna 2000 a celý svůj život pobývá ve městě Třebíč. Po dokončení Střední průmyslové školy v Třebíči se vydal na studium Veřejné ekonomiky a správy na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Mimo ekonomii a sledování politiky se věnuje politickému i reklamnímu marketingu a grafickému designu,“ dá se o Tomášovi dočíst na webu hnutí ANO.

(Týdeník FORUM)

„Sledujte Tomáše na twitteru,“ vyzývá hnutí ANO na závěr. To však od chvíle, kdy se objevily první pochybnosti, zda je Tomáš z billboardu skutečně jen pouhým řadovým kritickým občanem, není možné. Kdo by chtěl výzvy uposlechnout a Chlachulův twitterový účet sledovat, musí požádat o schválení. Ostatní uvidí jen informaci, že zatím nemohou číst ani komentovat nic.

Není to ale poprvé, kdy jméno mladého člena ANO rezonuje ve veřejném prostoru. Už i v předešlém případě byl čtenářům prezentován coby běžný sympatizant, beze zmínky o stranické příslušnosti.

„Nebýt COVIDu, nynější vláda by byla stále opozicí. Data mluví jasně – státní dluh České republiky klesal skoro stejně rychle, jak rostl během vlády některých stran v aktuální pětikoalici,“ napsal Chlachula o Vánocích na sociální síti. Jeho příspěvek pak sdílela exministryně financí Alena Schillerová (ANO) na svém twitterovém účtu.

Co v příspěvku už ale uvedeno nebylo, byl fakt, že zmíněná data, jež se mnoha uživatelům sociálních sítí právem zdála nedůvěryhodná, získal Chlachula na ministerstvu, které před nástupem nové vlády řídila právě Schillerová. A chyběla také informace, že autorem příspěvku je člen hnutí ANO.

Václav Jelínek na billboardu hnutí ANO (Profimedia)

Chlachula ale není jediný, o kom je dnes jasno, že není obyčejným občanem, jak se hnutí ANO snaží v kampani přesvědčit voliče. Chudý důchodce Václav, kterému podle slov na billboardu z důchodu nezbude vůbec nic, je bývalý důvěrník StB jménem Václav Jelínek. Jak zjistil deník FORUM 24, Jelínek je ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti vedený pod krycími jmény Spojař a Předseda. Během své profesní kariéry navíc působil ve vedení celé řady společností.

„Nikola, členka rady městské části“ je radní Brna-sever Nikola Staňková zvolená za ANO, kde aktivně podporovala tamní lídryni kandidátky Alenu Schillerovou. Student Adam s heslem „Makal a nežvanil“ je pak Adam Stanislav, který byl před dvěma lety místopředsedou buňky v brněnské městské části Ivanovice. Před čtyřmi roky proslul pozváním Andreje Babiše na gymnázium, kde v té době studoval. Ke svému současnému členství se podle webu Seznam Zprávy vyjádřit nechtěl. Student Daniel, který se na billboardu ptá „Kdy už udělají něco pro lidi?“, je člen hnutí ANO v Chrudimi Daniel Vodák. V loňských sněmovních volbách byl na kandidátce hnutí za Pardubický kraj.

Od vrcholných politiků Babišova hnutí přitom ve veřejném prostoru dál opakovaně zaznívá, že celá tato kampaň stojí na statečných obyčejných lidech. „Vzniklo to spontánně. Obrací se na nás obrovské množství lidí, že jsou nespokojení. Denně píší desítky, stovky lidí, že jsou nespokojení. Kladou mi dotazy, jak bude to, či ono. Jsou to autentičtí lidé, kteří měli tu odvahu, že dali do kampaně svou tvář,“ prohlásila před týdnem v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]