Policejní prezident Jan Švejdar se v pondělí na svém twitterovém účtu zastal práce ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), která v předchozích dnech nejméně dvakrát tvrdě zasáhla proti novinářům, kteří chtěli předsedovi vlády položit nepříjemné dotazy k čerstvé kauze tzv. Pandora Papers. Podle Švejdara bylo vše v pořádku, protože si Babiš jako chráněná osoba přítomnost reportérů nepřál. Na hlavu nejvyššího policejního šéfa se vzápětí na sociální síti snesla ostrá kritika diskutujících, poměrně překvapivě se policistů zastal exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Výpad proti Babišovi si ovšem přesto neodpustil.
„Bez ohledu na to, kdo je premiérem, jakou má politickou příslušnost či jaká je jeho obliba u veřejnosti, je primárním úkolem ochránců nepřipustit ohrožení chráněné osoby či bližší kontakt naprosto s kýmkoliv, není-li to výslovný zájem chráněné osoby,“ zahájil obhajobu práce ochranky v pondělí dopoledne policejní prezident. A pro novináře, kteří se Babiše ptali na nákup nemovitostí ve Francii za stamiliony korun přes offshorové společnosti, neměl Švejdar vůbec pochopení. Právě naopak.
„Viděl jsem dvě videa, na kterých policisté dělali svou práci. V případě paní novinářky jsem v přístupu policistů nic problematického ani nezákonného neviděl. K chráněné osobě nelze umožnit přístup, když si to nepřeje, a na výzvu, ať opustí prostor, nereagovala. Nešlo jednat jinak,“ má jasno Švejdar. S největší pravděpodobností hovoří o záběrech, které na twitteru zveřejnil zpravodajský portál Investigace.cz, který na kauzu Pandora Papers a zapojení Andreje Babiše do ní upozornil v neděli.
Portál zdůraznil, že Babiš na zaslané otázky „k tajuplné transakci“ nereagoval dva týdny, a proto je reportéři hodlali položit na tiskové konferenci premiéra s jeho maďarským protějškem Viktorem Orbánem, která se před několika dny konala v Ústí nad Labem. Jenže byli spolu s dalšími žurnalisty z tiskové konference vyškrtnuti. Reportérka Hana Čápová se ovšem podle Investigace.cz nehodlala vzdát a dotazy na údajné Babišovy karibské firmy chtěla položit po skončení brífinku. Jak ovšem ukazuje zveřejněné video, odpovědí se od premiéra nedočkala, pozornost jí věnovala pouze přítomná ochranka. A to dost intenzivní. Posuďte sami.
Velmi podobně dopadli i redaktoři britské BBC, kteří rovněž chtěli, aby jim český premiér okomentoval zjištění v kauze Pandora Papers. V tomto případě dokonce došlo i k fyzické potyčce s premiérovým doprovodem. I v tomto případě se policejní prezident Švejdar ochranky jednoznačně zastal. „Pokud jde o novináře BBC, věděl, že jde o ochránce premiéra, přesto se snažil jej přetlačit. To je nepřípustné. Nikdy jsem se policistů, kteří se něčím provinili, nezastával. Situace už je extrémně vyhrocená a zajistit bezpečnost chráněných osob je naší zákonnou povinností,“ má jasno nejvyšší policejní šéf.
Pod Švejdarovými tweety se okamžitě rozhořela ostrá diskuze. „Buď schválně lžete, nebo blbě vidíte. Pán z BBC se všem vyhýbal, váš podřízený se na něj nalepil a pak ho strčil na dodávku. Tou dobou byla chráněná osoba za rohem dobrých 5 metrů dál,“ odmítl Švejdarovy argumenty Ondřej Veřtát. „To si snad děláte legraci. Čím tu chráněnou osobu novináři ohrožovali? Otázkami? Znáte základní pilíře svobodné demokratické společnosti? Že se nestydíte, hanbáři,“ rýpla si do policejního prezidenta diskutující Irena Svobodová.
Jana Švejdara i premiérovy ochranky se možná trochu překvapivě zastal Babišův dlouholetý sok a kritik – Miroslav Kalousek. Zároveň si ale neodpustil i ostrou kritiku šéfa vlády. „Tady má (Švejdar) pravdu. Dělají svoji práci a nemají právo na vlastní úvahu, koho k premiérovi pustit mohou a koho ne. Veškerá odpovědnost je na Babišovi, který to mohl (a měl) rozhodnout. Místo toho se za ně schoval. Znal jsem osobně všechny premiéry od r. 1990. Někteří byli odvážnější více, někteří méně. Ale žádný z nich nebyl takový odporný zbabělec jako tahle kreatura. Za to ale nemohou policajti. A není fér jim to vyčítat,“ zamyslel se Kalousek.
Zároveň mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej v pondělí oznámil, že se policisté zjištěními investigativních novinářů budou určitě zabývat. Nejen ve spojitosti s Andrejem Babišem, ale i s dalšími Čechy, kterých podle Investigace.cz v kauze figuruje asi 300. Portál ale zatím jména dalších lidí nezveřejnil.