Po zdlouhavém schvalovacím procesu se Švédsko stalo 32. členem Severoatlantické aliance. „Ze strany ozbrojených sil by se dalo říci ,konečně‘. Chystali jsme se téměř dva roky a budeme připraveni od první minuty,“ prohlásil vrchní velitel švédských ozbrojených sil Micael Bydén.
Švédský premiér Ulf Kristersson a ministr zahraničí Tobias Billström přistáli ve čvrtek brzy ráno středoevropského času ve Washingtonu, aby americkému ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi předali dokumenty potřebné k plnoprávnému vstupu do NATO. Jakmile tak učinili, stalo se Švédsko formálně 32. členským státem aliance a začal se na něj mimo jiné vztahovat článek 5 o kolektivní obraně.
„To první, co se stane, bude, že se nám otevře obrovské množství informací. A jak jsme slyšeli z Finska, bude to velmi intenzivní,“ uvedl Bydén s tím, že Švédsko bylo během schvalovacího procesu v kontaktu se svým východním sousedem. Obě země o členství v NATO požádaly společně na jaře 2022 v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Finsko ale uspělo téměř o rok dříve. „Mohli jsme se tak od něho učit.“
„Začíná nová kapitola v historii Švédského království. Společně s ostatními teď budujeme bezpečnost, mír a svobodu. Obtížné problémy se nejlépe řeší společně,“ řekla ve čtvrtek po mimořádném zasedání švédské vlády její místopředsedkyně Ebba Bushová. „Švédsko posílí NATO a NATO udělá Švédsko bezpečnějším,“ dodala.
„Je to důležité rozhodnutí, které ovlivní Švédsko na několik generací,“ uvedl ministr práce Johan Pehrson. „Je to pro naše vlastní dobro, pro dobro severského regionu, pro dobro Pobaltí, ale v neposlední řadě pro dobro Ukrajiny. Jsme 32 zemí, které přebírají odpovědnost za mír a svobodu. Je to velmi krásný den ve velmi nebezpečném světě.“
Ministr obrany Pål Jonson oznámil, že jako spojenec se na svou první zahraniční cestu v sobotu vydá do Finska. Do šesti let musí Švédsko do aliančních struktur vyslat přibližně 250 zástupců. Už od pondělí se 4 500 jeho vojáků podílí na cvičení Nordic Response, které simuluje odpověď NATO na vojenský útok na severské země. „Švédsko je silná demokracie s nanejvýš schopnou armádou, která sdílí naše hodnoty a vizi světa,“ uvedl ve čtvrtek Bílý dům.
Ve čtvrtek se má premiér Kristersson setkat také s americkým prezidentem Joem Bidenem. Je jedním ze zhruba dvaceti hostů pozvaných na jeho projev, který v kongresu přednese v noci z čtvrtka na pátek našeho času. Očekává se, že v pondělí bude během slavnostního ceremoniálu na velitelství NATO v Bruselu vztyčena švédská vlajka.