Vánoční trhy i přes kritizovaný zákaz, který představil Adam Vojtěch, pokračují na několika místech nerušeně dál. Známý je příklad z Mostu nebo aktuálně také z Prahy na Václavském náměstí. Trhy se údajně vracejí i na další místa. Organizátorům přitom stačil jednoduchý trik.
Například trhy v horní části Václavského náměstí pokračují i nadále, protože jsou schválené jako kulturní akce – a kulturní akce jsou povolené. „Úřad trhy schválil jako kulturní akci, a proto se konají podle režimu kulturních akcí, které v tomto rozsahu omezeny nejsou,“ uvedl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo pro Novinky.cz.
V Praze tak nastala zajímavá situace. Trhy totiž spolupořádá sama městská část. Městští policisté spadající pod Prahu o pořádání trhů udělali zápis a postoupili ho správnímu orgánu – magistrátu, ten s tím ale nemůže nic dělat, protože jsou trhy povolené jako kulturní akce.
Trhy na Václavském náměstí mají zastání i u samotného starosty městské části Praha 1 Petra Hejmy, který je podporuje a nařízení Adama Vojtěcha kritizuje. Vysvětlil to tak, že zákaz adventních trhů nemá smysl, když mohou i nadále probíhat farmářské trhy, a především – v nákupních centrech se hromadí lidé bez jakéhokoliv omezení.
Dalším příkladem je severočeský Most, kde rovněž probíhají vánoční trhy bez omezení. V tomto případě upravili původní koncept a hlavně název akce. Adventní trhy v Mostě nejsou, jsou tu Zimní farmářské trhy. „Změnili jsme celý koncept vánočních trhů a vytvořili z nich Zimní farmářské trhy. Vyhověli jsme tak trhovcům a hlavně lidem, kteří se zákazem pořádání vánočních trhů nesouhlasí,“ popsala pro Deník mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová. Upravenou akcí tak v Mostě formálně navázali na celoročně pořádané farmářské trhy.
Adventní trhy ve skutečnosti jsou farmářským trhem se sortimentem zaměřeným na Vánoce. Podle kritiků nedává smysl, aby například prodej jmelí byl zakázaný a prodej stromků povolený. Největším kontrastem je potom zákaz vánočních trhů v porovnání s neomezeně naplněnými nákupními centry.
„Zavřít vánoční trhy den potom, co se týden stavěly, měsíce připravovaly a o minimálně třech měsících práce řemeslníků, pro které je vánoční prodej životně důležitý, ani nemluvím, je jen další rána pod pás malým živnostníkům. Zatímco o pár set metrů dál se v nadnárodních řetězcích mačká hlava na hlavě. To je opravdu absurdní. Stačilo venku nasadit na trhu roušky, dodržovat rozestupy a počet lidí. Moje dlouholeté zkušenosti ukazují jasně, že návštěvníci řemeslných a farmářských trhů jsou velmi ohleduplní a zodpovědní lidé. Na rozdíl od některých návštěvníků akcí v supermarketech, fotbalových stadionech, pařbách v hospodách či barech nebo poutí s kolotoči. Tím se nechci nikoho dotknout, ale je to tak,“ popsal Libor Uhlík, který řadu let organizuje tradiční řemeslné jarmarky v Úštěku a současně farmářské trhy v několika městech.