Jiří Trávníček / esej Když nevíš jak, vraz tam Banderu. O jedné sémantické válce zuřící též v Česku Když nevíš jak, vraz tam Banderu. O jedné sémantické válce zuřící též v Česku Trochu to připomíná malé děti ve chvíli, kdy to chtějí svým rodičům pěkně nandat: „A abyste věděli, tak já vám …
Milan Scholz / esej K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře Po první světové válce se stalo republikánské zřízení ve střední Evropě normou, vedle Československa jej přijalo …
Jan Kalous / historie Jan Masaryk jako varovný příklad demokratického politika uhýbajícího před odpovědností Jan Masaryk jako varovný příklad demokratického politika uhýbajícího před odpovědností Řekne-li se Černínský palác, mnoha lidem téměř automaticky naskočí další jméno – Jan Masaryk. Sídlo …
Zdeněk A. Eminger / esej Revoluce ducha? Filosof Jacques Maritain a křesťanský humanismus Revoluce ducha? Filosof Jacques Maritain a křesťanský humanismus Letos v dubnu uplyne padesát let od smrti francouzského katolicky orientovaného filosofa, pedagoga a spisovatele …
Milan Scholz / esej T. G. Masaryk a idea republikánství aneb Jak se Československo stalo republikou T. G. Masaryk a idea republikánství aneb Jak se Československo stalo republikou České prezidentské inaugurace se neodehrávají ve dnech okolo 7. března tak úplně náhodou. Právě v toto datum se …
Jan Cholínský / historie Komunistický převrat v únoru 1948 je stále líčen zkresleně. Jak jej interpretoval českoamerický historik Josef Kalvoda? Komunistický převrat v únoru 1948 je stále líčen zkresleně. Jak jej interpretoval českoamerický historik Josef Kalvoda? V českém akademickém prostředí i ve veřejnoprávních médiích dosud neodezněl či přesněji řečeno pokračuje trend …
Ladislav Kudrna / historie Cesta k Vítěznému únoru 1948: Likvidace veteránů RAF aneb Třídní boj v praxi Cesta k Vítěznému únoru 1948: Likvidace veteránů RAF aneb Třídní boj v praxi Jeden ze symptomů sovětizace Československa, jejímž vyústěním byl „Vítězný únor“ 1948, od něhož dnes uplynulo 75 …
Bianca Bellová / glosa Nos Roalda Dahla. O arogantním sukničkáři a temném spisovateli, který v sobě nepotlačil lidství Nos Roalda Dahla. O arogantním sukničkáři a temném spisovateli, který v sobě nepotlačil lidství Britský romanopisec Roald Dahl (1916–1990) byl zcela mimořádný autor textů pro děti i dospělé. Ročně je vydáno …
Jan Šícha / rozhovor Výtvarnice Alena Kučerová: Tátu odsoudili komunisté k smrti, potom na 25 let Výtvarnice Alena Kučerová: Tátu odsoudili komunisté k smrti, potom na 25 let Česká sezóna v Drážďanech pomalu spěje k velké výstavě, která se dočká vernisáže 24. února 2023. Pod vedením …
Helena Kalendová / historie Znovuobjevení Masarykova lesa: Po stopách T. G. Masaryka v dnešním Izraeli Znovuobjevení Masarykova lesa: Po stopách T. G. Masaryka v dnešním Izraeli Nejspíš jen málokdo z nás slyšel o lese, který nese jméno prvního československého prezidenta. Bude to nejspíše …
Zdeněk A. Eminger / esej Když se svět otřásá v základech. Teolog Romano Guardini jako muž naděje Když se svět otřásá v základech. Teolog Romano Guardini jako muž naděje Ve Veroně se 17. února 1885 narodil Romano Guardini, italsko-německý teolog, katolický kněz, spisovatel a jeden z …
Věra Tydlitátová / esej Zkušenost holocaustu varuje: Kdo mlčí k dnešnímu bezpráví a násilí, dobrovolně se řadí ke zločincům doby minulé Zkušenost holocaustu varuje: Kdo mlčí k dnešnímu bezpráví a násilí, dobrovolně se řadí ke zločincům doby minulé Židé nemají příliš v oblibě řecké slovo holokaust, raději užívají výraz šoa, který označuje naprostou zkázu. …
Łukasz Adamski / polemika Polsko je předním podporovatelem Ukrajiny v odporu proti ruské agresi, ale Banderův kult hodnotí kriticky Polsko je předním podporovatelem Ukrajiny v odporu proti ruské agresi, ale Banderův kult hodnotí kriticky Přátelé Ukrajiny v Evropě by měli taktně, avšak důsledně upozorňovat na riziko, které se pojí s heroizací vůdců …
Vladimír Just / glosa O zatmění kontextu, případu hrdinného tenora a laciném antikomunismu O zatmění kontextu, případu hrdinného tenora a laciném antikomunismu Je to už několik let, co jsem psal o svém šoku z jedné oceňované „rodinné“ ságy v pražském alternativním divadle …
Petr Hlaváček / rozhovor Radomyr Mokryk: Ukrajina zvítězí, ale válka není romantická, je to krev, bahno, strach a smrt Radomyr Mokryk: Ukrajina zvítězí, ale válka není romantická, je to krev, bahno, strach a smrt Radomyr Mokryk, rodák z ukrajinského Lvova, slavista a kulturolog, se před lety usadil v Česku. Za normálních …
David Svoboda / komentář Bandera opět na scéně: Opojný boj s mrtvolou ve stínu ruského imperialismu Bandera opět na scéně: Opojný boj s mrtvolou ve stínu ruského imperialismu Každoročně je to stejné, ale teprve letos to nabylo odpudivých kvalit. Ukrajina si na Nový rok připomíná narození …
Vladimír Just / glosa Před 100 lety zemřel Jaroslav Hašek, předchůdce dadaismu i cimrmanologie Před 100 lety zemřel Jaroslav Hašek, předchůdce dadaismu i cimrmanologie Před sto lety, 3. ledna 1923, zemřel v Lipnici nad Sázavou Jaroslav Hašek, což nebyl jen autor Švejka. Byl zároveň …
Petr Hlaváček / glosa Před 100 lety vznikl Sovětský svaz, jehož rozpad představoval geopolitický zázrak Před 100 lety vznikl Sovětský svaz, jehož rozpad představoval geopolitický zázrak Bolševický převrat z roku 1917 a krvavá občanská válka rozvrátily autokratické Ruské impérium, na jehož troskách …
Věra Tydlitátová / historie Příběh o čisté duši: První rabínka Regina Jonasová a její práce v temnotě světa Příběh o čisté duši: První rabínka Regina Jonasová a její práce v temnotě světa Když na nás padají chmury a pocit, že se příliš rozmohla tupost, nenávist a sobectví, je dobré připomenout si …
Petr Hlaváček / rozhovor Andrej Zubov: Hlavním problémem Ruska je jeho imperiální komplex Andrej Zubov: Hlavním problémem Ruska je jeho imperiální komplex Ruský historik, politolog a religionista Andrej Zubov jako oponent Putinova režimu odmítá agresivní válku Ruska …